| Bariel a întrebat:

E motiv de ingrijorare daca niste romi cu o duba mi-au fotografiat casa si dupa au plecat? Vor sa ma jefuiasca? Daca se intampla sa le explodeze duba langa poarta pot fi arestat pentru tentativa de omor?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E motiv de ingrijorare daca niste romi cu o duba mi au fotografiat casa si dupa au plecat? Da.
Vor sa ma jefuiasca?
Nu se poate ști ce vor.
Daca se intampla sa le explodeze duba langa poarta pot fi arestat pentru tentativa de omor?
Poți dacă se dovedește vina ta.

| Wr3nch a răspuns:

Nu neaparat, poate le-a placut doar cu arata. Daca se demonstreaza ca ai contribuit la explozie da.

| Bariel explică (pentru Wr3nch):

Ce sa zic, e o casa cu un singur etaj, si mai mult de jumatate din ea nici macar nu i vopsita pe din afara

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bariel):

Da, dar nu ar fi de mirare sa stea baietii sa studieze poza si sa vada cum e gardul, cum arata casa, daca ai camere sau nu, ce pare sa tradeze avutie sau saracie gen poarta electrica, gard din fier forjat, etc.

| Bariel explică (pentru GabiDumitrescu):

Am gard si poarta de fier la drum, dar problema e ca curtea din imprejurime e destul de mare, si e ingradita cu gard de lemn.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bariel):

Sper ca sunt fixate cum trebuie gardul si poarta de fier... stii tu cum e la tigani. Metal pretios din trei litere - FER.

| Bariel explică (pentru GabiDumitrescu):

Poarta le da mult de lucru, gardul e bagat intr-un zid de beton. Poimaine plec de aici si ma gandesc sa mi strang ce e mai valoros de prin curte, la un satean de aici i au furat din pod cuprul si sculele, furate la randul lor din prin mina si combinat happy. Au intrat nebunii prin acoperis, au luat tigla din cate am inteles. E buna afacerea, iti iei o duba si te duci prin sate uitate de lume sa gasesti fer

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bariel):

In functie de ce ai pe acolo poate platesti pe cineva sa iti pazeasca sau pui o camera de supraveghere, ceva. Eventual cu abonament la vreo firma de paza.

| Sofer a răspuns:

Poate ai o casa mai diferita și hobby ul lor e sa fotografieze case.

| laSoledad a răspuns:

Vor sa faca si ei niste banuti laughing

| laSoledad a răspuns:

Fa-le si tu poze data viitoarewinking

| SingleForOne a răspuns:

Tot este un act de amenințare, problema ar trebui sesizată, și să oferi cat mai multe detalii despre aceștia.

| NonZarek a răspuns:

Nu neapărat, poate locuia cineva cunoscut lor acum f mulți ani în locul ala unde stai tu și na au făcut poza pentru amintire, dar nu trebuie sa excludem ideea ca e posibil sa te jefuiască, pentru siguranță ta, instalează camere de supraveghere și ia masurile necesare.
Dacă ești complice la explozie, da, vei fi arestat.

| Bariel explică (pentru NonZarek):

Casa a fost construita acum 40 de ani de catre bunici, stiu duba deoarece vin de cateva ori pe an sa vanda lemne si fier vechi, totusi nu am avut vreodata tangente cu ei