| Yofi a întrebat:

Este legal daca in Adunarea generală a Asociației de Proprietari cu votul majorității se decide sa nu se calculeze după cota indiviza? Cu proces verbal și semnaturi?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce sa se calculeze sau nu dupa cota indiviza, majoritatea cheltuielilor nu se calculeaza dupa aceasta cota. De altfel aceste cheltuieli se refera doar la spatiile comune.
Conform Normelor metodologice de aplicare a L.230/2007, citez:
"ART. 52
(1) Cheltuielile cu consumurile comune de energie termică din spaţiile aflate în proprietate comună, şi anume casa scării, culoare, spălătorii, uscătorii, subsol, holuri şi altele asemenea, se repartizează proporţional cu cota-parte de proprietate indiviză care îi revine fiecărui proprietar, astfel cum aceasta este înscrisă în actul de proprietate sau cum a fost recalculată conform prevederilor prezentelor norme metodologice."