| puscahoreangaion a întrebat:

1. doresc sa stiu daca in cadrul asociatiilor de proprietari daca, eu ca proprietar fac o sezizare la Primarie cu privire la niste nereguli, iar primaria trimite nota pentru un eventual control si aplica amenzi pentru aceste nereguli amenzile se impart in mod egal la toti proprietarii de bloc sau numai mie care am facut sesizarea in scris, doresc totodata sa-mi indicati unde se regaseste aceasta in legea 230/ 2007 republicata in 2014!
2. presedintele asociatiei de proprietari ma poate amenda daca eu fac aceste sesizari la primarie?
3. daca presedintele aosciatiei de proprietari este obligat sa aiba o mapa in care sa pastreze registru tehnic al blocului, precum si registrele adunarii generale cu procesele verbale in care sunt inscrise hotarari adoptate de catre adunarea generala. semnate de catre presedinte, vicepresedinte si administrator si care sa contina stampila in original al asociatiei.
4. doresc sa stiu daca la o adunare generala pe bloc presedintele este obligat sa intocmeasca un process verbal cu membrii participant la adunare precum si semnaturile acestora, care sa contina antetul asociatiei de proprietari si stampila in original si sa fie inscris in registrul proceselor verbale adunare generala?
5 doresc sa stiu daca presedintele asociatiei de proprietari poate hotari ca asociatia sa faca acord de asociere pe mai multe scarii ale unui bloc?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am indicat sa citesti legea respectiva si normele metodologice de aplicare si ai fi gasit raspuns la toate intrebarile, se pare ca nu iti place sa citesti.
De altfel ai mai pus asemenea intrebari si ti-am raspuns la toate.
Pentru a fi de ajutoe iti raspund si la acestea:
1.Amenzile se aplica doar celor vinovati de savarsirea unor contraventii, daca si tu esti vinovat se aplica si tie.
2.Presedintele asociatiei nu are dreptul sa stabileasca si aplice amenzi pentru contraventii, poate face doar reclamatii la organele competente.
3.Da.
4.Da.
5.Nu, numai adunarea generala poate hotari asta.

| puscahoreangaion explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc foarte mult domnule IOAN DE LA SAL!