| 999calin a întrebat:

Este legal sa detii arme de foc in Romania? (cu permisiunea guvernului, desigur!)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal dar numai cu permis de portarma si numai anumite arme de foc, fiind excluse cele militare prevazute la lit.A din anexa la L.295/2004.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Doar arma/e de vanatoare si 1 arma de autoaparare. Este interzisa detinerea armelor de tip militar!

| danutzu96 a răspuns:

Daca ai permis de portarma (letala/neletala) poti detine oricate arme din categoria autorizatiei iti pofteste inima. Dar procesul este mai anevoios mai ales in obtinerea permisului iar, fiecare arma trebuie inregistrata la politie si depozitata conform regulamentului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este legal. Le poti detine ca vanator, colectionar, etc. Daca esti civil nu poti detine arme militare, totusi.

Ar trebui sa gasesti aici cam orice informatie de care ai nevoie pe subiectul asta:

https://www.politiaromana.ro/......iciul-arme

| LadyDee89 a răspuns:

Ca sa detii o arma de foc, iti trebuie atestat si permis de port arma

| Tiopevuz a răspuns:

Cred ca da dar iti trebuie multe autorizatii si acte