| Xmantrap a întrebat:

Știe careva daca e legal sa deții un ghepard in Romania?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legea 205/2004:
Art. 11: (1) Deținătorii de animale pot deține animale sălbatice, potrivit legii, numai dacă sunt autorizați de direcția sanitară veterinară și pentru siguranța alimentelor județeană, respectiv a municipiului București.

(2) Condițiile privind deținerea animalelor sălbatice se stabilesc prin ordin al ministrului agriculturii și dezvoltării rurale, la propunerea Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor.

(3) Deținătorii de animale pot deține animale sălbatice pe o perioadă determinată de timp, în vederea îngrijirii și recuperării fizice, pentru animalele aflate în impas de supraviețuire, cu acordul Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor.

| darrio2007 a răspuns:

Este legal. Doar daca il tii la gradina zoologica.

| Catalin77945 a răspuns:

Se poate, dar intrebarea de unde iei tu un ghepard?

| darrio2007 a răspuns (pentru Catalin77945):

De pe net, poze sunt destule.