| Doge23 a întrebat:

Este neo nazismul interzis in Romania?
Este legal sa desenezi swatiska?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt interzise organizatiile sau propaganda si este ilegala desenarea zvasticii in public, faptele constituind infractiune, conform OUG 31/2002, citez:
"ART. 3.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unui astfel de grup.
  (2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) au fost urmate de săvârşirea unei infracţiuni, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
  (3) Nu se pedepsesc persoanele care au comis faptele prevăzute la alin. (1), dacă denunţă autorităţilor organizaţia, înainte ca aceasta să fi fost descoperită şi să se fi început săvârşirea vreuneia dintre infracţiunile care intră în scopul grupului.
  (4) Dacă persoana care a săvârşit una dintre faptele prevăzute la alin. (1) şi (2) înlesneşte, în cursul urmăririi penale, aflarea adevărului şi tragerea la răspundere penală a unuia sau mai multor membri ai unui grup infracţional organizat, limitele speciale ale pedepsei se reduc la jumătate."
"ART. 4.(1) Confecţionarea, vânzarea, răspândirea, precum şi deţinerea în vederea răspândirii de simboluri fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 3 ani şi interzicerea unor drepturi.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi utilizarea în public a simbolurilor fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe.
  (2^1) Distribuirea sau punerea la dispoziţia publicului, în orice mod, prin intermediul unui sistem informatic, de materiale rasiste şi xenofobe constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la un an la 5 ani."
Daca crezi doar tu si desenezi acasa, fara a face propaganda, este perfect legal, nu este infractiune si nici contraventie.

3 răspunsuri:
| Mircea049202 a răspuns:

Din cate știu eu Neo Nazismul este interzis in toata Uniunea Europeana. Depinde unde vrei sa'l desenezi, intr'un loc public e sigur ilegal.

| Olteanu_Cosmin_1998 a răspuns:

Dragilor în Europa și America sunt partide cu caracter nazist. Nu mai e interzis constituind o manifestare normala a libertății de gandire

| Olteanu_Cosmin_1998 a răspuns:

Si in acelasi timp aceea OUG este neconstitutionala fiind contra DIRECTIVELOR UE PRIVIIND LIBERTATEA DE EXPRIMARE cat si art 29 respectiv 30 Constitutie. Nu are ce sa iti faca. Un partid adica PCR a trecut prin asta in 2014 si a castigat la CEDO