| anonim_4396 a întrebat:

Nazismul este ilegal in Romania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este ilegal, avand in vedere prevederile OUG nr. 31/2002,
privind interzicerea organizaţiilor, simbolurilor şi faptelor cu caracter fascist, legionar, rasist sau xenofob şi a promovării cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, orice fapta in legatura cu acesta fiind considerata infractiune, cu exceptia celor săvârşite în interesul artei sau ştiinţei, cercetării ori educaţiei sau în scopul dezbaterii unei chestiuni de interes public.

8 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Nazismul in sine e o ideologie care nu e interzisa nicaieri, sau cel putin eu nu am auzit si sunt o tona de neo-nazisti in lumea asta
dar
https://lege5.ro/......ltului-per
chestii colaterale nazismului, da, sunt interzise

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru JicaContra):

Ce intelegi prin nazism, in adevaratul sens al cuvantului?

| JicaContra a răspuns (pentru CodrutElian1990):

National Socialsm partid, in Germania inainte si in timpul razboiului, ideologie si politica rasista
https://ro.wikipedia.org/wiki/Nazism
"În momentul de față, în Germania, nazismul precum și folosirea svasticii sunt interzise prin lege, dar mai există grupări și chiar partide neonaziste, unele ilegale. Folosirea simbolurilor naziste, inclusiv a svasticii, nu este permisă în Germania decât în cazuri excepționale."

in rrrominica nu stiu eu asa de bine legile, dar pe google nu am gasit nimic
si
1. au fost numai 6 ani in Romania
2. cand au cazut ne-au invadat rusii, deci nici o sansa vreun nazist sa mai ridice capul
3. a venit comuismul, iar nici o sansa
4. dupa ce a picat comuismul nu am mai auzit de nimic extrema dreapta in Romania, si nu cred ca s-a chinuit nimeni sa faca legi anti-naziste

in concluzie, NU cred ca e ilegal in Romania

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru JicaContra):

Propagarea ideologiilor naziste, comuniste, extremiste sunt interzise si este pedepsita de lege. Crezul fiecaruia este una - fiecare are dreptul sa creada in ce vrea -, dr propaganda si prozeletismul in jurul acestor ideologii sunt interzise.
Si in Romania s-a incercat sa se coaguleze o extrema dreapta, dar nu a avut sorti de izbanda.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru JicaContra):

Dar exista lege anti-nazista. Este legea de care tocmai aminteai.

| JicaContra a răspuns (pentru CodrutElian1990):

happy
intra pe pagina
apasa ctrl+f
si scrie nazi
nici un rezultat
deci este, dar indirect, nu specifica explicit "nazism" in respectiva lege

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru JicaContra):

Nazismul este o componenta a fascismului. Toti nazistii sunt fascisti, dar nu toti fascistii sunt nazisti. Ideologia si toate simbolurile naziste sunt de sorginte fascista. Nazismul este de origine si implementat la nivel german. Fascismul este la nivel european cu nuante si in alte locuri ale lumii (ex. America Latina).

| JicaContra a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ok, asa are sens!