| Roby67 a întrebat:

Mai este in Romania legal sa se scurteze urechile si coada la un ciine? Sau e interzis? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Doctorii veterinari practica in continuare acest obicei barbar.(am vazut animale astfel mutilate). Da, este interzis: ARTICOLUL 10
Intervenţii chirurgicale
(1) Intervenţiile chirurgicale destinate modificării
aspectului unui animal de companie sau altor scopuri
necurative trebuie să fie interzise şi, în special:
a) codotomia;
b) cuparea urechilor;
c) secţionarea corzilor vocale;
d) ablaţia ghearelor ţi dinţilor.
MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 400/5. V. 2004

6 răspunsuri:
| ChibiRose a răspuns:

E interzis prin lege de prin 2008... Oricum, daca e un caine care te iubeste, mai conteaza coada?

| martha a răspuns:

Se obisnuia sa se cuteze coada! Din 2007 in UE este interzisa dar, la noi se mai practica?! La cainii de vanatoare poate e util pentru ca sa nu se agate in tufisuri, dar eu nu mi-as mutila cainele.

| Zuzaaa a răspuns:

Nu stiu... da sunt niste prosti aia care fac astah!

| akatsuki a răspuns:

Din cate stiu eu e ilegal sa faci asa ceva unui caine pentru ca este considerata o cruzime. este ilegal sa faci tu asta acasa, dar am auzit ca sunt veterinari autorizati pentru asa ceva.

| asdgfhresry a răspuns:

Cred ca este interzis. Adica, daca n-ai voie sa dai macar intr-un caine cand te scoala dimineata la 6 cu o limba iti dai seama ca sa scurtezi coada la un caine e mai rau straight face

| eva_2950 a răspuns:

Da este ilegal, dar sunt multi med.veterinari care fac codotomie, cuparea urechilor(aceste operatii se fac de regula cainilor de lupta, pentru.ca in timpul incaierarii adversarul sa nu aiba de unde apuca... ex:pittbulii)iar ablaţia ghearelor se face la orice cabinet veterinar(in special pisicilor). Cu toate ca este ilegal nu am auzit de vreun med.care sa-si fii pierdut licenta de a practica sau de vreun stapan care sa fie tras la raspundere pentru.ca si-a mutilat animalul...deh suntem in Romania.