| JasonVorhees a întrebat:

Este uluitor că încă există persoane care practică discriminarea împotriva minorităților sexuale folosindu-se de religie. Care sunt sugestiile dvs. pentru a lupta împotriva acestei discriminări? Credeți că interzicerea religiei și a bisericii ar fi o opțiune viabilă în această privință?

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Intrebarea ta si concluziile tale se aseamana cu a unui troll (ramane in dezbatere pana la proba contrarie)
nu ai cum sa interzici religia, (care religie? de pe tot globul?) si nici nu ai cum sa faci pe cineva sa accepte pe altcineva, este ceva personalizat unii tolereaza altii nu, este problema lor!
eu nu am nimic cu persoanele gay, am ceva cu cei care simt nevoia de parade si prostii pentru a arata ca sunt diferiti.
in rest sa fie gay, sa fie lgbt, sa fie cum doresc ei!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lool, nu poți rezolva respectarea unor drepturi cu interzicerea altora.

| JasonVorhees explică (pentru suntserios):

Pot să îi determin pe oameni să se distanțeze de religie, pur și simplu arătându-le că religia nu mai este necesară în societatea actuală, prin prezentarea de argumente solidewinking cine e mai "destupat" la minte va intelege gandirea mea

| suntserios a răspuns (pentru JasonVorhees):

Dacă tu ai timp sa iei 80% din populație rand si sa ii convingi să renunțe la religie ai ambiție. Spor.

| JasonVorhees explică (pentru suntserios):

Mulțumesc pentru susținere, dar loc să încerc să conving fiecare individ în parte să renunțe la religie, aș putea să mă implic în promovarea valorilor secularismului printr-o mișcare ateistă sau un partid politic dedicat acestui scop.

| suntserios a răspuns (pentru JasonVorhees):

O idee și mai buna. Intr un stat profund religios sa convingi printrun partid politica că religia nu e ok. Bafta multa.

Sper că înțeleg ironia răspunsului meum

| johnnny123 a răspuns:

Deci vrei să oprești discriminarea împotriva unei categorii de oameni prin interzicerea drepturilor unei alte categorii de oameni?

| gabicoo a răspuns:

Te muți în Olanda.

| Lukasssz a răspuns:

Lupta împotriva discriminării împotriva minorităților sexuale este o chestiune complexă și necesită abordări multiple. Interzicerea religiei și a bisericii nu este o opțiune viabilă și nu ar fi o soluție adecvată pentru această problemă. În schimb, iată câteva sugestii pentru a lupta împotriva discriminării:
Educație și conștientizare: Este important să se ofere educație și să se promoveze conștientizarea cu privire la diversitatea sexuală și de gen în comunități. Acest lucru poate ajuta la combaterea prejudecăților și stereotipurilor.
Legislație și protecție legală: Adoptarea și aplicarea legilor care protejează drepturile minorităților sexuale este esențială. Astfel de legi ar trebui să ofere protecție împotriva discriminării la locul de muncă, în educație și în alte aspecte ale vieții sociale.
Promovarea dialogului intercultural și interreligios: Este important să se promoveze dialogul deschis și constructiv între diferitele comunități religioase și grupuri sociale pentru a găsi soluții care să respecte drepturile tuturor.
Sprijinirea organizațiilor și grupurilor de advocacy: Există numeroase organizații și grupuri care luptă pentru drepturile minorităților sexuale. Sprijinirea acestor organizații prin donații, voluntariat sau conștientizare poate fi deosebit de util.
Încurajarea liderilor religioși progresiști: Mulți lideri religioși sunt deschiși și empatici față de drepturile minorităților sexuale. Încurajarea și susținerea acestor lideri poate contribui la schimbări pozitive în comunitățile lor.
Utilizarea mijloacelor de comunicare pentru a promova incluziunea și acceptarea: Mass-media și platformele de socializare pot fi folosite pentru a promova mesaje pozitive despre diversitatea sexuală și de gen și pentru a contracara discursul discriminatoriu.
Este important să ne amintim că libertatea religioasă este un drept fundamental și că interzicerea religiei nu este o soluție adecvată pentru combaterea discriminării. În schimb, eforturile ar trebui să se concentreze pe promovarea toleranței, înțelegerii și respectului reciproc între diferitele grupuri și comunități.

| mODIN a răspuns:

Te intreb o chestie: de ce ar lupta cineva impotriva discriminarii asteia? Si de ce crezi ca e mai important sa avem homosexuali in societate decat religie?

| TheGentleman a răspuns:

„Credeți că interzicerea religiei..." nu a funcționat niciodată. Din antichitate și până azi s-a încercat acest lucru și ce a ieșit? Oamenii practicau pe ascuns sau codat și s-a ajuns la orori: persecuții religioase, nazism, comunism (în special procese de reeducare)

Sau vezi terorismul islamic (adepții se adună în moschei improvizate în scări de bloc și propagă idei extremiste care duc la atentate).

Instituționalizarea religiei printr-o formă organizată și științifică (teologie) este cea mai bună metodă de a ține sub control derapajele și extremismul.

| KovacsB a răspuns:

O solutie ar fi sa emigrati in Rusia.

| JasonVorhees explică (pentru KovacsB):

Esti complet dezgustător și lipsit de respect. Sugestia de a emigra într-o țară unde minoritățile sexuale sunt discriminate este profund intolerantă și discriminatorie. În loc să promovezi excluderea și discriminarea, ar trebui să încurajezi respectul și egalitatea pentru toți oamenii, indiferent de orientarea lor sexuală sau de credințele lor religioase.

| KovacsB a răspuns (pentru JasonVorhees):

Atunci Nigeria sau nu-ti plac persoanele de culoare?

| JasonVorhees explică:

Răspunsul tău este plin de atacuri personale și lipsă de respect. Nu este necesar să recurgi la insulte și jigniri pentru a-ți exprima opinia. Dacă ai argumente solide, ar trebui să le prezinți în mod civilizat și să îți aperi poziția fără să recurgi la astfel de tactici denigratoare.

In schimb, religia este doar o poveste veche, un mit arhaic care a fost folosit de-a lungul timpului pentru a manipula și controla oamenii. Nu este o parte intrinsecă a naturii umane, ci mai degrabă un produs al ignoranței și al fricii.

| JasonVorhees explică:

Răspunsul tău este plin de intoleranță și discriminare, și nu are niciun loc într-un dialog civilizat. Este inacceptabil să folosești termeni denigratori și să jignești persoanele care fac parte din minoritățile sexuale.

În plus, nici măcar nu mă cunoști personal și nu ai informații corecte despre identitatea mea - nu sunt parte din minoritățile sexuale, ci sunt doar un susținător al acestora. În schimb, tu pari să fii doar un om intolerant și bigot care nu acceptă diversitatea și care promovează ura și excluderea în locul egalității și respectului pentru toți oamenii.

| mODIN a răspuns (pentru JasonVorhees):

"Este inacceptabil să folosești termeni denigratori și să jignești persoanele care fac parte din minoritățile sexuale."

De ce ar fi? Nu suntem nici pe Reddit nici pe CNN