| SasaSasa2000 a întrebat:

Eu nu mai înțeleg nimic, dacă cineva mă atacă am voie sa folosesc spray paralizant? Dar dacă cineva intra la mine in casă ce fac?

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Nu ai voie sa il transporti in autobuz tren mijloace de transport in comun!

Daca te ataca un om trebuie sa il lasi sa dea el primul pumn palma sa bage cutitul in tine asa se vrea in aceasta tara

Daca tu ai dat cu spray-ul cand ala iti explica cum te taie cum te feliaza cum iti mananca ficatii

Tu esri agresorul tu esri vinovatul

Ca militia o sa zica ce dai mă nu poți să înjuri!?

Asa că tu nu ai voie sa te aperi singur
Nu ai voie nici macar sa il bagi pe agresor in porbagaj si sa il duci pana la politie

Tu ai voie doar sa fii o victima car mai cuminte sa il legitimezi pe cel ce te-a agresat
Sa il rogi sa iți spuna nume prenume adresa
Si apoi sa spui cum il cheama

Tu trebuie sa ai cat mai multe rani si martori asa ar vrea militia sa ai maetori

Ca daca te bate fara martori inseamna ca tu te-ai batut singur!

| SasaSasa2000 explică (pentru RxTx):

C-am multe greșeli gramaticale și spații, însă așa este, trăim într-o lume rea și blestemată.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie sa te aperi, va fi legitima aparare, daca apararea este proportionala cu atacul. La fel si daca faptuitorul comite violare de domiciliu.
In schimb nu ai voie sa-l porti in anumite locuri, la anumite evenimente si nici sa-l folosesti fara drept, fapta ar fi infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| GabiDumitrescu a răspuns:

Agartha bate cimpii. Ai spray, il poti folosi. In legitima aparare, desigur. Si nu trebuie' sa astepti sa ti-o iei. Poate fi o situatie de genul ala te ameninta cu ceva, ii spui sa inceteze, continua, scoti spray-ul si il parfumezi bine. Totusi, trebuie avut in vedere ca - daca esti in spatii inchise, iti poti face rau si tie. Si mai mult ca asta, posibil sa aiba ala vreo alergie sau astm si in functie de spray, sa ai marele ghinion sa il omori.

| raMLesS a răspuns:

Da, ai voie sa il folosesti daca esti atacata.
N-ai avea voie sa fii cu el in mana intr-un loc aglomerat de exemplu.

| Brizbriz a răspuns:

Dai funda unuia PE DINAFARA si care bate campii in mod curent, si in cazul asta:
"Tu esri agresorul tu esri vinovatul

Ca militia o sa zica ce dai mă nu poți să înjuri!?

Asa că tu nu ai voie sa te aperi singur"

NU AI VOIE SA TE APERI?!? PE BUNE?!?
nu stiam, de cand traim intr-un stat Amish?!?!?!?!?
ca aia nu pot decat sa intoarca celalalt obraz

si, ce inseamna "esri"?!?
odata, trec, cu vderea, dar a scris-o DE DOUA ORI, deci pentru el e un cuvant valid
samd, nu stau sa ii iau fiecare greseala in parte, sunt prea multe

si nu dai funda celui care ti-a scris litera legii
sau mie, eu o sa iti sumarizez litera legii si o sa iti dau si exemple:
(nu ca mi-ar pasa de funda, dar asa, ca idee)

legea (PUR COMUISTA) spune ca trebuie sa te aperi cu aceeasi forta cu care esti atacat, in plus in rrrrominica, auto-apararea e foarte greu de dovedit

adica, unul iti trage un pumn in fata, tu "trebuie" sa ii spui "stai asa, esti boxer/karatist?" ca pot sa, scot bata, ca sa fie proportional

exemple:
unu scoate pusca de vanatoare (la care avea permis) si ameninta agresorul care a intrat la el in casa, apoi e arestat pentru nerespectarea regimului armelor si munitiilor, care e muuuuult mai important decat viata lui... NU?!?

unu dormea linistit la el in casa, intra agresorul peste el, asta se sperie si il omoara, apoi e arestat
din nou, mai bine te lasi omorat decat sa te aperi, NU?!?

| SasaSasa2000 explică (pentru Brizbriz):

Să știi că nici tu nu ai scris corect toate cuvintele, așa că vedeți de farfuria ta.

| Brizbriz a răspuns:

Da, asa e, insa in general dupa ce il fac pe unul de rahat, ii mai si demonstrez ca e de rahat, asa, ca sa fie sigur de astawinking

| alexandradlr a răspuns:

Arde-l

| DepikaPadukone a răspuns:

Da ai voie dacă te ataca animalul și vrea să-ți facă rău dai cu spray și la fel și în casa dacă vrea intre dai cu spray da dinală iute rău să-l ardă pe nenorocit.

| Ana407 a răspuns (pentru DepikaPadukone):

Am murit de ras

| DepikaPadukone a răspuns (pentru Ana407):

Pai nu știu de ce razi tu da eu chiar vorbesc serios.

| SasaSasa2000 explică (pentru Ana407):

Eu nu înțeleg.
Cum ai putut să scrii acest comentariu, dacă tu ai spus, citez „Am murit de râs "?
In plus, va rog, nu mai folosiți astfel de cuvinte care va auto-blesteamă.