| solo123 a întrebat:

Exista in Romania o varsta maxima la care ar trebui sa fii pensionat? Adica daca atingi o anumita varsta sa fii obligat sa te pensionezi.
Intreb asta pentru ca sunt foarte cunoscute cazurile in care tinerii si chiar cei de varsta medie ocupa locuri vacante pentru ca pe locurile titulare sunt niste batrani de 70-75 de ani nepensionati. Deseori asta se intampla in sistemul de invatamanat si cel de sanatate. Chiar exista un senator in parlament (din partea PNL) de 85 de ani.

In final:
Exista o lege care sa oblige pe cineva sa se pensioneze la atingerea unei anumite varste? Daca nu, credeti ca ar fi necesara o astfel de lege?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent exista L.263/2010, a pensiilor publice, conform careia varsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru barbati si 63 de ani pentru femei, cu precizarea ca si femeile pot depune cerere pentru a lucra pana la 65 de ani.
In sectorul privat se poate lucra pana la orice varsta, cumuland pensia cu salariul.
Si in sistemul public se poate lucra peste varsta standard de pensionare, cu aprobarea organului ierarhic superior.
Exista si alte varste standard de pensionare mai mici (de ex. politisti si militari).
Se poate ramane in activitate si peste varsta standard de pensionare, la cerere si cu aprobarea organului ierarhic superior.
Pentru parlamentari este o situatie deosebita, avand in vedere ca acestia sunt alesi si nu angajati in munca.