| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo lege la noi care sa oblige persoanele ajunse la o anumita varsta sa-si faca controale regulate pentru a vedea daca mai sunt apti pentru a conduce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Am extras dintr-un articol acest pasaj. Este bine insa sa citesti tot articolul la adresa de mai jos
"Conducatorii auto amatori in varsta de pana la 45 de ani sunt obligati sa efectueze controlul medical periodic din 5 in 5 ani, iar cei ce depasesc 45 de ani, din 3 in 3 ani. Soferii profesionisti se vor supune controlului medical periodic din 3 in 3 ani pana la varsta de 45 de ani si anual dupa aceasta varsta."
http://masini.ro/......le-188.htm
"

2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Legea cirlulatiei pe drumurile publice, prevede controlul periodic al starii de sanatate al tuturor conducatorilor auto, fie ca sunt profesionisti sau amatori. Este normal ca si varstnicii sa se supuna acestei legi, pe considerentul ca, starea lor de sanatate precara, ar pune in pericol atat pe ei, cat mai ales pe ceilalti din trafic, deoarece daca apare o satre de rau la volan, poate periclitatea chiar viata unor persoane absolut nevinovate, care se deplaseaza cu autoturismele lor pe soselele tarii. Este important chiar pentru cel in cauza sa faca aceste analize, deoarece poate afla daca are ceva probleme de sanatate pe care le poate trata. Aceste controale au de regula un caracter preventiv, iar legea in acest sens este clara si are caracter absolut obligatoriu pentru toti cetatenii din Romania.

| bunica a răspuns:

DA, dar nu se respecta de toata lumea.