| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo lege care sa ma oblige sa parasesc domiciliul in urma unui divort?

Răspuns Câştigător
| oo7 a răspuns:

Da legea romaneasca, daca exista hotarare judecatoreasca in acest sens este executorie si trebuie respectata, in caz contrar se va intocmi dosar penal pentru nerespectarea hot. judecatoresti si va fi evacuata cu executorul judecatoresc.

2 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Pai totul e in functie de ce s-a hotarat in urma acelui divort... din moment ce nu ne-ai dat detalii, nici noi nu avem de unde sa stim... daca printre motivele divortului se afla si parasirea domiciliului conjugal (in timpul casatoriei), atunci da este posibil sa vi sa ceara parasirea acestuia...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Sfat: citește codul familie și el te va lămuri.
Pa, pa.