| anonim_4396 a întrebat:

Daca fac o sesizare apeland 112 cu privire la o persoana posesoare de permis auto,care are handicap locomotor (se impiedica si cand merge pe strada),are probleme cu vederea (nu vede cu un ochi deloc), se iau masuri in vederea reevaluarii medicale?

12 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu se vor lua masuri pentru handicapul locomotor dar pentru vedere da. La 112 poti face acest lucru problema este ca daca tu faci sesizarea si acea persoana da declaratie ca este ok va trebuii sa te prezinti in tribunal nu doar sa faci reclamatia si atat, sa platesti un avocat si abia apoi il poti demonstra ca este asa. Politia face doar ancheta apoi tribunalul da decizia finala deci nu vei face doar plangerea si apoi sa nu mai ai bataie de cap!

| onasis1961 a răspuns:

Acea persoană are maşina special echipată pentru handicapul locomotor, aprobat de RAR. Dacă te uiţi mai atent o să vezi că are un semn distictiv lipit pe parbriz (o persoană pe un cărucior).Şi dacă e să o luam logic, de ce nu a făcut accident până acum? Cred că e mai atent la trafic decât uni tineri din ziua de azi! NU?

| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Nu cred ca la 112 este locul corect.Acela este un numar pentru urgente.Cred ca cel mai bine este sa depui o plangere la politie si sa soliciti pornirea unei anchete.Succes! happy

| Azµre a răspuns:

SI cei cu handicap locomotor pot avea permis și pot conduce dacă au malina echipată corespunzător cu ambreaj la mână și schimbător tot la mână. Am un vecin cu astfel de probleme e paralizat de la brâu în jos, și chior de la revoluție, și totuși conduce.

| Chio9 a răspuns:

Oamenii sunt rai, mincinosi si lacomi. Nu respecta nimic si nu se gandesc decat sa-si cultive propriile lor vicii, chiar daca ar fi sa vina dupa ei potopul.

Intrebarea mea este:

De ce vrei tu sa faci rau unui om? Iti place tie sa-l vezi mai apoi suferinda ca nu are cu ce sa deplaseze?

Te rgo gandeste de 2 ori inainte de a posta ceva.

Bine faci, bine primesti. Rau faci, rau primesti.

Sincer sa fiu nu-mi pasa daca te superi pe mine sau nu, chiar m-as bucura sa te superi deoarece nu as vrea sa fiu prieten cu un om RAU!

Fie te superi, fie imi acorzi dreptate si iti schimbi gandirea.

Salut si numai bine!

| BlueByte a răspuns:

Cei ma cu mizeria asta de raspuns?!

| BlueByte a răspuns:

Da,daca suni la 112 este posibil sa vina cineva sa-l ia putin la intrebari.

| BlueDunhill a răspuns:

Sincer eu cred ca ar fi mai bine sa nu te bagi...Chiar nu ai nimic de castigat daca faci rau acelui om indiferent de moldul in care a obtinut permisul...Nu iti spun cu rautate :*:*:*:*

| MariusFlorentin1995 a răspuns (pentru BlueDunhill):

Dar poate face un accident periculos cu rezultate mortale, raniti ar fi bine sa faci o reclamatie la brigada de politie rutiera daca suni la 112 este numai urgente si s-ar putea sa te faci si cu o amenda cel mai bine faci o reclamatie la brigada rutiera

| BlueDunhill a răspuns (pentru MariusFlorentin1995):

Daca este sa ne gandim logic oricine poate face accident chiar si eu chiar si tu...Dar asta nu inseamna ca trebuie sa anuntm noi politia daca nu ne afecteaza cu nimic ...hai sa fim reealisti este foarte usor sa faci rau in ziua de azi.dar sa faci un bine este mult mai greu

| cicicookie a răspuns (pentru BlueDunhill):

Si daca da cu masina peste tine ca e incapabil sa o cotroleze, crezi ca o sa mai poti trimite atunci pupici virtuali?

| chind a răspuns:

Nu are rost... pentru ca asa e in Romania toti handicapatii iau carnetu...si oriunde ai apela o sa gaseasca ei o scuza happy