| stelianioan a întrebat:

Femeie, nascuta in anul 1970, cu 35 de ani de vechime in munca, din care 10 ani incadrata cu grupa a II-a de munca si 1 an in conditii grele de munca, cu doi copii crescuti, as vrea sa stiu in ce an pot solicita pensie anticipata, conform noii legi a pensiilor.
Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Noua lege a pensiilor, nr.360/2023, privind sistemul public de pensii, va intra in vigoare cu data de 1 septembrie 2024, o gasesti pe internet si din aceasta lege vei afla tot ce te intereseaza.
Intr-o anexa gasesti varsta standard de pensionare, in functie de data nasterii (luna si anul) si la prevederile privind pensia anticipata gasesti cu cat scade varsta standard in functie de anii lucrati in grupele II si I de munca.