| DutaGabriela a întrebat:

Fiul meu are adresa din buletin pe domiciliu meu. Nu vreau să mai stea la mine, este consumator de stupefiante. Fură și din casă. Vreau să-l dau afară. Cum procedez?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta lui.
Daca este minor nu poti sa-l evacuezi.
Daca este major poti sa-l evacuezi, daca nu pleaca de bunavoie va trebui sa intentezi un proces la judecatoria de care apartineti.

| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani are fiul?

| sierra1 a răspuns:

E major?

| popescuhertz a răspuns:

Înainte de a lua o decizie, vă recomand să încercați să rezolvați această situație prin intermediul unei terapii sau a unui tratament medical pentru dependența de droguri a fiului dumneavoastră.

Dacă nu reușiți să rezolvați această problemă în acest fel și doriți să îl dați afară din domiciliu, trebuie să țineți cont de faptul că fiul dumneavoastră are dreptul la un domiciliu, indiferent de comportamentul său. Puteți încerca să ajungeți la un acord cu fiul dumneavoastră pentru a părăsi voluntar domiciliul, dar dacă acest lucru nu este posibil, va trebui să apelați la justiție pentru a obține o hotărâre judecătorească prin care să îl obligați să părăsească domiciliul.

Pentru a face acest lucru, puteți contacta un avocat sau puteți depune o cerere la tribunalul din jurisdicția în care vă aflați domiciliul. Tribunalul va analiza cazul dumneavoastră și va emite o hotărâre în consecință. Este important să țineți cont de faptul că acest proces poate dura ceva timp și poate fi destul de costisitor.

| mi25 a răspuns (pentru popescuhertz):

Chiar crezi ca se poate pune in practica ceea ce ai recomandat in primul paragraf? Esti departe de realitatea reala, sa ma folosesc si eu de un pleonasm - dar nu chiar - mai mult este un sofism.
Nu, nu este costisitor, daca stii sa faci actiunea.

| popescuhertz a răspuns (pentru mi25):

Care este "realitatea reală"?

| mi25 a răspuns (pentru popescuhertz):

Realitatea reală (RR) este un termen folosit pentru a face referire la lumea reală, mai degrabă decât cea din ce în ce mai antrenantă și interactivă găsită online. Realitatea reală este utilizată pentru a distinge o experiență sau o interacțiune de realitatea virtuală sau orice altă experiență de ficțiune, fantezie sau realitate. Filozofic vorbind, ceea ce este și nu este real este o problemă de dezbatere, mai ales când realitatea virtuală și alte experiențe digitale devin din ce în ce mai greu de deosebit de experiențele din viața reală. Termenul realitate își propune să păstreze această distincție.

| popescuhertz a răspuns (pentru mi25):

Mă refeream in cazul acesta.

| mi25 a răspuns (pentru popescuhertz):

Tu ai citit ce scrie in intrebare? Aceea este realitatea reala, nu ce-i spui tu sa il duca la o terapie. Crezi ca daca putea sa-l duca la terapie, nu o faceau in calitate de parinti? Ceea ce-i spui tu este realitatea fantezista.

| popescuhertz a răspuns (pentru mi25):

Fiecare cu "realitatea" lui "reală".

| mi25 a răspuns (pentru popescuhertz):

Nu, nu exista mai multe realitati reale, este doar una. Cele care sunt ale fiecaruia si nu se suprapun pe cea reala, sunt doar realitati fanteziste.