| SVDA a întrebat:

Tata vrea sa ne dea afara din casa, pe mine, pe mama si pe sotia mea toti suntem pe adresa asta in buletin, si am construit la casa, ce este de facut ca sa ramanem?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai spune-ne mai multe:
- cine-i propietarul casei?
- care-i motivul pentru care vrea sa va dea afara?
- daca tatal are probleme mentale, sau consuma alcool, droguri
daca-i violent samd/

| Mosotti a răspuns:

Poate da afara pe oricine daca doar el e proprietarul si daca casa a cumparat-o inainte sa se insoare cu ea. Deci va poate da pe toti afara.

Pe tine si nevasta-ta nici nu se pune problema sa va dea afara, pana nu decedeaza macar un parinte (asta daca ambii sunt proprietari), poate sa dea afara copilul afara daca e major.
Daca doar unu e proprietar si casa e luata inainte de casatorie, adios.

Daca casa e cumparata dupa casatorie, mama ta are dreptul la jumate din casa, nu are cum o da afara.
Daca mama ta nu e de acord sa va dea afara, s-ar putea sa nu va dea, asta in cazul cand are si ea dreptul.

Cu buletinu nu conteaza, va scoate din spatiu la politie si nu mai aveti adresa pe buletin.

| relian a răspuns:

Pe mamata nu o poate da afara, pe tine si pe nevasta ta, poate sa va dea afara, este casa lor.

Maicata ramaine acolo, daca se atinge de ea, suna la politie si imediat la si ridicat si bulanit laughing
Casa aia este jumate a ei si jumate a lui taicatu.Tu cit timp traesc ambii parinti nu ai acolo absolut nici un pai, nici un drept.

Asa ca nu ai ce face, daca va da afara te duci la parintii lui nevastata laughing ori cu chirie.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

O poate da afara daca casa a fost luata de el inainte de casatorie, nu are nici un drept maica-sa in acest caz.
Deci depinde de caz.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Esti sigur de ce spui? Nu o poate da afara nicicum, chiar daca casa este doar al lui, luata doar de el inainte.
O poate da afara, doar daca divorbteaza, ceea ce nu-i cazul, na spus omu ca maicasa divorteaza de taicasu.
Asa c a gresesti, atita timp cit ala e insurat cu acea femeie, nu o poate da afara sub nici o forma.Ei ce spui acu? laughing

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Sincer o sa intreb pe verisoara mea care e judecator pe civil. Deocamdata nu te contrazic.

Răspuns utilizator avertizat
| Miruna333 a răspuns:

Sa va adresati unui avocat

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Scoateti casa la vanzare si impartiti banii.

| ReluCruciatul a răspuns:

Sunteti mai multi ca el. dati-l voi pe el

| dromaderul a răspuns:

Si care e motivul pentru care va da afara?
Nu cumva comportamentul si pretentiile?
Nu sunteti proprietari, nu puteti face nimic ca sa ramaneti. Doar mama poate ramane daca a facut casa impreuna cu tata. Dar daca e a lui dinainte de casatorie, nici ea nu are drepturi.
Nu conteaza adresa din buletin. Nu va mai vrea, va evacueaza.
De ce nu va faceti casa voastra? Asa va fi liniste pentru toti. Mai ales daca vor veni si copiii.

| Mosotti a răspuns (pentru dromaderul):

Ai zis "de ce nu va faceti casa voastra" ca si cum "de ce nu va luati TV-ul vostru".
Ptr ca e foarte scumpa o casa, nu oricine isi permite.