| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si imi place foarte mult sa trag cu arcul/arbaleta. Vreau sa imi si fac una singur. E ilegala chestia asta,adica nu ma duc cu arbaleta in oras sau ceva ( stau la tara laughing ),vreau s-o folosesc cand ma plimb prin natura, cand merg cu prieteni intr-un loc ferit (acolo stam in continuu vara laughing ). Deci nu cred ca e nimic daca imi fac o arbaleta si o folosesc doar asa... recreativ.
Voi ce ziceti?

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da e legala, cu conditia sa nu tragi in animale pentru ca braconajul e ilegal.

| PainTech a răspuns:

Cat timp nu jefuiesti sau ranesti pe cineva cu ea, e ok.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Normal intra la categoria arme albe, sunt cateva restrictii in folosirea lor. Daca nu le folosesti in mod rau-voitor, nu vei avea probleme, dar tine cont de faptul ca si un accident cauzat unei alte persoane cu un astfel de obiect, poate avea urmari neplacute.Asadar,poti construi chiar si cumpara, unele foarte performante, dar atentie mare cum le utilizezi. Daca iti permiti inscrie-te intr-un club sau sport de genul tir sportiv cu arcul, vei afla mult mai multe acolo decat orice-ti v-a spune cineva aici. Distractie placuta si fara urmari nefaste.

| DeliriaRO a răspuns:

Pai eu nu cred ca e vreo problema cu asta dor arma nu trage cu foc.
Dar ai pute sa intri la categoriea de arme albe de acolo poti afla mai multe. Sper ca te-am ajutat