| CatrinaAndreea a întrebat:

Cer ajutorul celor care stiu sau au trecut prin asta, săptămâna viitoare am examenul auto, a doua oara, prima oara l-am picat, pe greseala mea, neatenție, nu am vazut un indicator si mi-a murit motorul. Ce probleme am eu insa, sunt cele slde orientare, cand trebuie sa iau viraje nu aproximez foarte bine spatiul, astfel ca ori sunt prea aproape de bordura, ori prea aproape de axul drumului. Si cand trebuie sa intru pe o alta strada la fel, imi e greu sa aproximez astfel încât sa fiu pe centrul benzii mele. Ceva sfaturi? Tin sa mentionez ca sunt scunda, dar ridic scaunul la maxim astfel încât sa pot vedea aproape tot, si cel mai greu imi este la pedala, la ambreiaj, pentru ca il calc destul de greu fiind scunda. Multumesc frumos!

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu prea e ok sa nu vezi indicatoarele si sa nu stii sa iei un viraj.
Faza e sa-l faci pe politai sa se simta in siguranta si sa vada ca stapanesti masina si poti opri in condintii de siguranta.
Pe mila sau pe scuze nu o sa-ti dea nimeni permisu.
Nu esti stapana pe tine, mai ia ore!

| Yuoia a răspuns:

Sfatul meu este sa mai faci niste ore de condus. E grav daca nu vezi indicatoarele. Fara instructor langa tine, poti face un accident mortal. La fel si cu virajele si alte manevre. Tu inca nu stapanesti partea practica a condusului.

| zilog a răspuns:

Eu luam sala din prima si apoi traseul l-am dat de 6 ori si de multe ori consideram că eu nu am făcut greseli doar că nu au vrut ei să imi dea permisul.
Așa că am dat în altă țără si am luat din prima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ajungi la pedale, da scaunul mai in față.
Păi faci asa, la viraj stânga te duci drept pana esti perpendicular cu banda ta pe care vrei sa intri, sa nu intri pe contrasens, dai maxim stanga unghi 90 de grade si indrepti imediat volanul.
La viraj dreapta cand ajungi langa colțul drumului unde vrei sa faci dreapta dai usor stanga de volan, asa zisa bucla, ca sa nu lovesti bordura si apoi dai direct maxim dreapta sa intrii in unghi de 90 de grade.
Normal ca exista si viraje unde drumurile nu sunt perpendiculare, in acest caz iei virajul mai larg, nu dai maxim de volan, dai jumatate de tura, sau o tura si vezi cum se duce si apoi ajustezi. Trebuie sa mergi cu instructorul pe străduțe sa faci viraje in continuu, partea asta ar trebui sa fie printre cele mai ușoare la condus.

| Roberrt21 a răspuns:

Încearcă să fi relaxată, sa te poti concerta la ceea ce ai de facut, multi nu se încadrează corect la anumite viraje sau cand trebuie sa parcheze, instructorul ar fi trebuit sa iti dea niste repere dupa care sa te iei, iar problema cu pedala. regleaza-ti scaunul in cat sa vezi si sa ajungi la pedala. O zi bună!