| moegie0dattebayo a întrebat:

Azi am avut examenul de traseu pentru categoria B pe care l-am picat din pacate. Nimic de spus, am ales banda gresita iar cand am vrut sa schimb a iesit un dezastru. Am condus in jur de 10 minute (estimez undeva la 1/4 din traseu). Singura greseala a fost acolo. Problema este ca nu sunt sigur ca il iau nici data viitoare. Inainte de asta am avut un stop la care am depasit cu 10cm sa zic bordura. Nu am incurcat pe nimeni, am dat prioritate si am trecut. Nu am fost depunctat pentru asta. In schimb, am impresia ca am vagi probleme in viraje, in sensul ca iau brusc si mult, dar nici aici nu am fost depunctat desi mi-a spus "nu vrea sa te asculte, hah?". Mentionez ca nu am iesit pe contrasens in viraj, nici nu am luat bordura. Daca pentru 10 minute nu am facut alte greseli credeti ca este greu sa iau peste 2 luni? cam cate ore credeti ca imi mai trebuie. Mentionez ca am un control bun/foarte bun al masinii, merg vioi (nici foarte repede nici foarte incet, in limita legalitatii), nu am probleme in depasiri, pot face parcari, intoarcere din 3 miscari, pornire din rampa (dar alunec 1cm-2 inapoi totusi- nici aici nu am fost depunctat). Parcarea laterala nu imi iese foarte bine (dar nu am prea lucrat). Ocolesc centrul imaginar al intersectiei. In schimb, in sensul giratoriu imi este greu sa dau semnalul dreapta de iesire. mi se pare foarte rapid.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa te adaptezi la politai si sa iti dai silinta bine data viitoare, stresul si nervii te fac sa intri in eroare.

| OldSoul a răspuns:

Cu putin noroc, atentie si daca vei lasa emotiile, il vei lua data urmatoare, uite aici lista cu penalizarile la traseu, iti va fi mai usor sa iti dai seama ce ai gresit. http://e-drpciv.ro/legislatie/penalizare-traseu

| MariusF23 a răspuns:

Cu calmul rezolvi orice. Fii calm. Politistul vede ca esti putin incordat si incearca sa te arda. Data viitoare trebuie sa-ti dai silinta sa faci totul bine. Ore in plus ar fi bine sa faci una singura in care sa repeti tot.

| ogrean29 a răspuns:

Eu iti recomand inainte de traseu sa te relaxezi si o sa vezi ca totul va fi bine+ca poate te gandeai ca o sa pici examenul. Iti tin pumnii si bafta!