| JusTPauL a întrebat:

O intrebare legata de taxa auto.
As vrea sa vand masina anul viitor, are taxa de mediu platita(2600 lei).
Daca e sa recuperez taxa, cum se procedeaza? Si se poate recupera toti banii odata sau in transe?
Daca ii recuperez in transe, iar eu vand masina, e vreo problema? Sa stiu daca e sa ma grabesc cu recuperatul sau nu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce taxa de mediu ai platita, respectiv cea din perioada 2007-2011 sau timbrul de mediu platit incepand cu 2013.
Numai cea anterioara se poate recupera, adresand o cerere catre ANAF si banii se primesc in 5 transe anuale egale, conform OUG 9/2013 si Normelor de aplicare ale acesteia.
Nu este nici o problema pentru tine, daca taxa se recupereaza in transe, problema este pentru cumparator, va trebui sa plateasca timbrul de mediu pentru a putea inmatricula masina pe numele lui.

| JusTPauL explică (pentru Ioandelasal):

Taxa am platit-o in ianuarie 2015.
Deci banii ii primesc in 5 transe, cate o transa in fiecare an?

| Ioandelasal a răspuns (pentru JusTPauL):

Nu mi-ai citit cu atentie raspunsul.
Se poate recupera doar taxa platita in perioada 2007-2011. NU SE POATE RECUPERA TIMBRUL DE MEDIU CE A FOST PLATIT INCEPAND CU ANUL 2013, DECI NICI TIMBRUL DE MEDIU PLATIT DE TINE IN 2015.

3 răspunsuri:
| GabrielStn a răspuns:

Din cate stiu eu, se recupereaza cate 20% pe an, deci dureaza cam 5 ani sa iti recuperezi taxa. Mai nou, am inteles ca se depune o cerere direct la ANAF.dar pentru informatii concrete eu te sfatuiesc sa mergi la sediul ANAF din zona in care locuiesti. Mult succes!