| anonim_4396 a întrebat:

Homosexualii se pot casatori acum?

Răspuns Câştigător
| AlexSalling a răspuns:

Da, in Spania, Canada, si alte 24 de tari.

34 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania nu se pot casatori civil si nici religios, avand in vedere prevederile Codului civil, citez:
"ART.271.Consimţãmântul la cãsãtorie
Cãsãtoria se încheie între bãrbat şi femeie prin consimţãmântul personal şi liber al acestora."

| sierra1 a răspuns:

Intr-o altă țară, da

| OldSoul a răspuns:

Indiferent de care ar fi fost rezultatul referendumului, tot nu s-ar fi putut casatorii.

| LPCTSTR a răspuns:

NU!
Referendumul a picat din cauza procentului mic de votanți.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Păi și? dacă trecea, puteau?

| suntserios a răspuns (pentru LPCTSTR):

Si daca trecea referendumul se puteau?

| Holiday a răspuns:

Inca nu. Trebuie modificat intai Codul Civil. Mai dureaza cativa ani pana atunci.

| supadeceapa a răspuns (pentru Holiday):

Ei cred ca ala se poate modifica oricand laughing

| aXy99 a răspuns (pentru supadeceapa):

Chiar se poate modifica oricand laughing
Dar nu are nimeni intentia asta. E nevoie de majoritate, iar PSD-UDMR-ALDE se bucura de aceasta majoritate, doar ca nu au intentia asta.
Oricum, legea parteneriatului civil e mai aproape decat credem.

| Holiday a răspuns:

In teorie se poate modifica "oricand", doar ca trebuie sa existe o propunere legislativa in sensul asta si mai trebuie si aprobata de parlament.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Si crezi ca o sa se intample?

| dannyel86 a răspuns:

Nu se pot casatori! Codul Civil nu le permite.
Nu va mai panicati, nu va fura homosexualii niciun copil!

| SG1995 a răspuns:

Nu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sigur ca NU. Unii oameni efectiv refuza sa gandeasca un text cu capul lor. Si eu m-am certat azi cu o cretina care spunea ca din cauza acelor,, soti'' ei se pot casatori oricand, nu pot intelege ca exista si un cod civil.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Ea e convinsa ca de sambata viitoare o sa fie plin de nunti in cartier

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, se va intampla in cativa ani, bineinteles.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Siguuurlaughing
sunt cel mai mare fan al legalizării în momentul ăsta, dar nu cred că e posibil. În primul rând fiindcă nu sunt homosexuali în România, nici 0, 1% din populație, și oricum ei nu au cerut niciodată dreptul ăsta.
Nu face greșeala să crezi că ăia 80% de n-au venit sunt pro legalizare, eu pot face pariu pe orice că 60% sunt total contra
Pot doar să sper că av poporului va sesiza CCR pe articolele din Codul Civil, chiar o să-i trimit o sesizare prin email, și că CCR va declara prevederile neconstituționale.

| August99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt destui homosexuali in Romania dar nu toti spun asta public de teama ca vor fi batjocoriti de oamenii inchisi la minte din tara asta

| Nemessys a răspuns:

Da, se pot duce in alta tara sa se casatoreasca si dupa se pot intoarce aici si actele inca raman valabile.

| AC4S4 a răspuns:

Nu, insa exista un proiect care prevede introducerea parteneriatelor civile, va fi depus saptamana viitoare. As spune ca in scurt timp parteneriatele civile vor fi legale.
Pentru casatoria homosexuala este nevoie tot de un asemenea proiect, insa, actualul parlament nu ar accepta casatoria homosexuala. Vedem cine va castiga alegerile in 2020. Cu alte cuvinte, nu mai conteaza ce credem noi, ci ce crede parlamentul. Multumim romanilor ca nu s-au prezentat la vot si ii lasa pe parlamentari sa faca ce vor! happy

| supadeceapa a răspuns (pentru AC4S4):

Da, ca asta vor parlamentarii, casatorii gay laughing)))))))

| AC4S4 a răspuns (pentru supadeceapa):

Momentan nu, dar USR se pozitioneaza clar pentru ele.

| aXy99 a răspuns (pentru AC4S4):

Nici actuala constitutie nu permite casatoria intre persoane de acelasi sex.
SOȚ, soți, s. m. 1. Bărbat căsătorit considerat în raport cu soția lui; bărbat. ♦ (La pl.) Cele două persoane de sex opus unite prin căsătorie

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Nu te lua după redusul ăla de axy.
Curtea nu judecă după dex, și definiția din dex se poate schimba, cum s-au schimbat multe cuvinte din DOOM1 în DOOM2.
Pentru moment nu știm exact ce permite Constituția și ce nu, nici ce se înțelege prin ''soți'', CCR nu s-a pronunțat pe articolele alea din codul civil.

| AC4S4 a răspuns (pentru aXy99):

Se pot veni cu tot felul de argumente pentru a se legaliza casatoria intre doi soti. Cum ca s-a schimbat semnificatia cuvantului, sau ca provine din latinescul "socius" care inseamna "partener".

In plus, Romania nu apare printre tarile care limiteaza casatoria doar intre persoane de sex opus.
https://en.wikipedia.org/wiki/Recognition_of_same-sex_unions_in_Europe

| aXy99 a răspuns (pentru AC4S4):

"42. Potrivit Dicționarului Explicativ al Limbii Române, prin noțiunea "a
suprima" se înțelege "a face să dispară, a înlătura, a elimina, a anula". Examinând
redactarea art.48 alin.(1) din Constituţie, propusă de iniţiatorii revizuirii, Curtea
constată că aceasta nu este de natură să facă să dispară sau să înlăture, elimine ori
anuleze instituția căsătoriei. De asemenea, toate garanțiile dreptului la căsătorie,
astfel cum sunt consacrate în textul constituțional de referință, rămân neschimbate.
Prin înlocuirea sintagmei "între soți" cu sintagma "între un bărbat și o femeie", se
realizează doar o precizare în privința exercitării dreptului fundamental la căsătorie,
în sensul stabilirii exprese a faptului că aceasta se încheie între parteneri de sex
biologic diferit, acesta fiind, de altfel, chiar semnificaţia originară a textului. În anul
1991, când Constituția a fost adoptată, căsătoria era privită în România în accepţiunea
sa tradițională, de uniune între un bărbat și o femeie. Această idee este susținută de
evoluția ulterioară a legislației în materia dreptului familiei din România, precum și
de interpretarea sistematică a normelor constituționale de referință. Astfel, art.48 din
Constituție definește instituţia căsătoriei în corelație cu protecția copiilor, deopotrivă
"din afara căsătoriei" şi "din căsătorie". Este evidentă, deci, componenta biologică
ce a fundamentat concepția legiuitorului constituant în privința căsătoriei, fiind fără
îndoială că aceasta a fost privită ca uniunea dintre un bărbat și o femeie, câtă vreme
numai dintr-o astfel de uniune, indiferent dacă este în căsătorie sau în afara ei, se pot
naște copii. "
Este un citat din decizia 580/2016 a CCR. Mi se pare ca spune destul de clar ce inseamna soti.
In fine, nu zic ca nu ar putea fi schimbat acest lucru daca multi parlamentari/judecatori CCR si-ar dori, dar nu e cazul. Daca se promulga legea parteneriatului civil, nu cred ca se va legaliza vreodata casatoria gay.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Vrea să-ți arate că nu e în stare să înțeleagă nici măcar o decizie a CCR și parcă zicea că se face judecătorlaughing)

| Dalmore a răspuns:

"Orice adevăr trece prin trei etape. Prima dată, e ridiculizat. A doua oară, negat vehement. A treia oară, e acceptat ca fiind de la sine evident." Arthur Schopenhauer

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu o femeie da

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma chinui de o ora sa-i explic unei tipe cu toate argumentele, cu textul langa si asa mai departe si ea tot crede ca nu inteleg eu, si ca de acum o sa existe nunti intre homosexuali laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi-e rușine mie că există asemenea persoane, chiar mi-e rușine că pot exista asemenea idioți

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Exemplu clasic de idioată care habar nu are de ce s-a dus la vot.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Schimba tipa ca nu ai ce sa faci cu ea. Cauta una cu mai multe circumvolutiuni in cap laughing))

| August99 a răspuns:

Nu pentru ca aparent inca suntem in 1945 si minoritatile sunt atacate de batrani si comunisti