| Frank51 a întrebat:

In 27 Iulie am scos un cazier judiciar, pana cand mai e valabil? pana in 27 Februarie? adica 6 luni?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este valabil 6 luni, respectiv pana in 27 ianuarie 2016, daca l-ai scos in 27 iulie 2015, conform L.290/2004, rep. in 2009, citez:
"ART.27.(2) Certificatele de cazier judiciar emise de autorităţile prevăzute la art. 6 şi 7 sunt valabile 6 luni de la data eliberării."

| alessia5158 a răspuns:

Ai calculat gresit--- certificatul de cazier din 27 iulie 2015 are valabilitate pana la data de 27 ianuarie 2016. Si, da, certificatele de cazier judiciar au valabilitate de 6 (sase) luni de la data eliberarii si numai in scopul pentru care au fost eliberate (Cf. cu Legea 202/23/06.2005 pentru modif. art. 21, alin. 2 din Legea 290/2004 privind cazierele judiciare)--- vezi sursa :http://www.politiaarges.ro/......t-de-presa

| KillaNoFilla a răspuns:

Da,dar ai grija la ce vrei sa-l folosesti, de exemplu : Pentru programare examen auto, politistul te poate programa pana in data de 27 februarie.Deci daca mergi in 27 februarie nu mai e valid.