| nicu_8412 a întrebat:

In anul 1980 am cumparat o casa cu anexe.Pe timpul acela se dedea doar cat era sub casa adica 250m Anul trecut a venit sa-si intabuleze pamantul.Am facut impreuna o cerere la primarie sa-mi intabuleze curtea adica 12 ari dar a fost deprisos. El sia trecut curtea si gradina din spatele casei pe el.Acum imi cere o suma foarte mare de banii din care eu nu pot sa i dau dar daca nu ii cumpar curtea imi spune sai platesc impazitul daca nu imi va pune gard din care eu nu am drum de aces la drum.In toti acesti ani eu am folosit curtea si gradina dandui bani.Cand vin cei de la primarie sa fac santul sau sa cosesc iarba mie imi vine amenda sesi pamantul nu este al meu. Ii normal k la doi proprietari sa figuram cu aceaasi nr adica el cu curtea si eu cu casa. Va rog frumos sa-mi rasoundeti ce am de facut pentru a avea cale de aces si un pic de curte

3 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

It vor fi aprobate doar 250 metri in jur dar cu ieasire la drum, va trebui sa te adresezi justitiei. Nu e corect ceea ce se intampla cu cei care au vandut inainte de revolutie, dar asa a fost legea atunci si acum trebuie sa supartam consecintele. Cei care profita de acest lucru sunt oameni fara scrupule care vor sa castige cat se poate de mult chiar daca ei au luat odata bani pentru acelasi lucru pe care il cer si acum.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu prea se intelege, ce ai cumparat in 1980 si cu ce forme de acte. Acesta deoarece daca era o tranzactie legalizata notarial, tie-ti trebuia sa fie specificat dreptul de trecere pana la strada si terenul dedesubtul constructiei cumparate! Restul terenului este discutabil a cui proprietate este.
O persoana fizica nu-ti poate pretinde "impozit", doar chirie pentru proprietatea lui, care o da in folosinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai pamant pe langa casa, pe vremea aceea totul trecea in proprietatea statului, acum cu intabularea tu ai dreptul la 250 pe langa casa si el la fel, cine are actele initiale de la casa si pamant, numai legea iti poate spune ccat trebuie sa masoare caile de acces, caile de acces se scad din totalul pamantului in parti egale pentru amandoi