| anonim_4396 a întrebat:

In cat timp se elibereaza un pasaport?

9 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Termenul legal de eliberare a pasaportului e de 20 de zile. In regim de urgenta, pasaportul se poate elibera in cateva ore, dar nu mai mult de 3 zile.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

@IqStorm, ne-ai dat un link si dupa ce am intrat pe site http://www.prefecturabucuresti.ro/......ndex.html, am gasit urmatoarele informatii "Termenele în care se solutionează cererile pentru eliberarea pasapoartelor simple nu poate fi mai mare de 20 zile lucrătoare.

În cazul cererilor depuse la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României din străinătate, termenul de eliberare a pasapoartelor este de 90 de zile calendaristice de la data depunerii cererilor.

Termenul pentru solutionarea cererilor depuse în regim de urgentă, cu plata corespunzătoare a tarifului suplimentar de 100 RON, nu poate fi mai mare de 3 zile lucrătoare." Inca un vot stupid, ca sa fii tu linistit.

| nellyneliana a răspuns:

La urgenta in cateva ore, dar platesti mai mult si in mod normal cam intr-o luna.big grin

| IqStorm a răspuns:

Nu dezinformati oamenii. exista o hotarare de guvern de anul trecut care spune ca in regim de urgenta se elibereaza in 2 ore (200 lei cu tot cu urgenta) si 7 zile in regim normal (100 lei). aici exista informatii utile si actele necesare http://www.prefecturabucuresti.ro/pasapoarte/index.html si programul fiecarui judet se gaseste pe adresa prefecturii judetului respectiv. aici aveti adresele web ale tuturor prefecturilor http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/index%20HARTA.htm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal care ar fi zilele in care se elibereaza un pasaport

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

24 ore primesti pasaortul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

IqSTORM are dreptate. Documentati-va inainte. Meritati voturile!

| bmiana a răspuns:

In regim de urgenta in 24 de ore

| bmiana a răspuns:

In regim de urgenta in 24 de ore