| anonim_4396 a întrebat:

In ce conditii pot sa primesc ajutor social?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ajutor Social
Acordarea ajutorului social, familiilor şi persoanelor singure, cetăţeni români, străini sau apatrizi, care au domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul sectorului 6, precum şi celor fără locuinţă aflate în situaţie de nevoie, care trăiesc în adăposturi improvizate.
Baza legislativa
Legea nr.416/2001 privind venitul minim garantat, modificată si completată ulterior;
H.G.R. nr.1010/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr.416/2001;
Ordinul nr.920/2006 privind Procedura de lucru în vederea implementării prevederilor art.15(2) din Legea nr.416/2001 si ale art.32(2) din anexa la H.G.R nr.1010/2006;
H. C. L S6 nr.356/25.10.2006
H.G.R. nr.1507/12.12.2007 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată
H.G.R. nr.1664/10.12.2008 privind indexarea nivelului lunar al venitului minim garantat şi al alocaţiei pentru copiii nou-născuţi, prevăzute de Legea nr.416/2001 privind venitul minim garantat;
Legea nr.51/19.03.2008 pentru modificare alin.1 al art.8 din Legea nr.416/2001 privind venitul minim garantat
Beneficiari
Familiile si persoanele singure ale căror venituri se situeaza sub nivelul lunar al venitului minim garantat stabilit prin hotărâre de guvern, au dreptul la un ajutor în cuantum de:
Persoana singură - 108 lei
Familia formată din 2 persoane - 196 lei
Familia formată din 3 persoane - 272 lei
Familia formată din 4 persoane - 339 lei
Familia formată din 5 persoane - 402 lei
Pentru fiecare altă persoană peste numărul de 5 persoane, ajutorul social se măreşte cu 27 lei (RON).
Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 540 lei lunar.
Acte necesare
Cerere şi declaraţie pe propria răspundere pentru acordarea ajutorului social;
Acte doveditoare privind componenţa familiei:
Pentru cetăţenii români
B. I. - buletin identitate
C. I. - carte de identitate
C. I. P - carte de identitate provizorie

58 răspunsuri:
| rael a răspuns:

Potrivit Legii nr.416/2001, familiile şi persoanele singure, cetăţeni români, au dreptul la un venit minim garantat ca formă de asistenţă socială.
Incepand cu luna ianuarie 2009, nivelul venitului minim garantat pentru o singura persoana este de 108 lei.
O familie formata din doua persoane va primi 196 de lei, una alcatuita din trei persoane - 272 de lei, una de patru membri - 339 de lei, iar pentru familiile de cinci persoane - 402 lei. Pentru fiecare membru al unei familii care depaseste cinci persoane se adauga cate 27 de lei.
Cuantumul ajutorului social se stabileşte ca diferenţă între nivelurile prevăzute mai sus şi venitul net lunar al familiei sau al persoanei singure.
Dacă din calcul rezultă un ajutor social mai mic de 5 lei, se acordă 5 lei.
Familiile şi persoanele singure cu venituri nete lunare până la nivelul venitului minim garantat beneficiază de o majorare cu 15% a cuantumului ajutorului social pe familie, în cazul în care cel puţin un membru al familiei face dovada că lucrează pe bază de contract individual de muncă sau convenţie civilă de prestări de servicii.
Persoanele apte de muncă din familiile pentru care se asigură venitul minim garantat vor efectua lunar, cel mult 72 de ore, la solicitarea primarului, acţiuni sau lucrări de interes local, fără a se putea depăşi regimul normal de lucru şi cu respectarea normelor de securitate şi igienă a muncii.
La stabilirea venitului net lunar al familiei şi, după caz, al persoanei singure, se iau în considerare toate veniturile pe care membrii acesteia le realizează, inclusiv cele care provin din indemnizaţia de şomaj, creanţe legale, convenţii civile de întreţinere aflate în executare, indemnizaţii cu caracter permanent, alocaţii de stat pentru copii, alocaţii suplimentare pentru familiile cu copii, alocaţii de întreţinere pentru copiii încredinţaţi sau daţi în plasament, burse pentru elevi şi studenţi acordate în condiţiile legii, precum şi ajutorul care se acordă soţiilor celor care satisfac serviciul militar obligatoriu.
Dacă familia are în proprietate terenuri, clădiri, spaţii locative sau alte bunuri, mobile ori imobile, la stabilirea venitului net lunar al familiei se iau în considerare arenda, chiriile, alte fructe civile, naturale sau industriale, produse de acestea, precum şi veniturile care se pot obţine din valorificarea bunurilor respective, sub condiţia păstrării unei locuinţe minime şi a bunurilor necesare nevoilor familiale. În cazul familiei sau al persoanei singure care locuieşte şi gospodăreşte împreună cu alte familii sau persoane singure şi contribuie împreună la achiziţionarea sau la realizarea unor bunuri şi a unor venituri din valorificarea acestora ori la consumul acestora, la stabilirea cuantumului ajutorului social se iau în considerare atât veniturile nete lunare proprii, cât şi partea ce îi revine de drept din veniturile lunare nete realizate în comun de persoanele din gospodărie.

Stabilirea şi plata ajutorului social
Ajutorul social se acordă pe bază de cerere şi acte doveditoare privind veniturile membrilor de familie.
Cererea de acordare a ajutorului social, declaraţia privind veniturile realizate de membrii familiei, precum şi celelalte acte doveditoare se depun şi se înregistrează la primarul localităţii în a cărei rază teritorială locuieşte titularul.
Cererea de acordare a ajutorului social se soluţionează în termen de 30 de zile de la data înregistrării.
În vederea soluţionării cererii de ajutor social, primarul dispune, în mod obligatoriu, efectuarea anchetei sociale, care constituie probă legală pentru instanţele judecătoreşti, în legătură cu deschiderea dreptului sau respingerea cererii.
Stabilirea dreptului de ajutor social, a cuantumului, precum şi plata acestuia se fac prin dispoziţia scrisă a primarului, pe baza documentaţiei prezentate de personalul din serviciul de asistenţă socială de la primărie. Dispoziţia primarului se comunică titularului ajutorului social în termen de 5 zile de la data emiterii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

5 persoane cat trebuie sa iau lunar?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde se depun actele pentru ajutor social in Pitesti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sotul munceste, eu sunt casnica stau acasa cu un copil de5ani, merge la gradinita, nu sunt trecute in evidenta agentiei teritoriale pentru. ocuparea fortei de munca?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ce conditi se acorda ajutor social

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru pensionari pe caz de boala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sotia mea a lucrat in industria de sticlarie timp de 9ani si 6 luni comf carti de munca din anul 1960 pina in 1969 are dreptu la un ajutor social
desi lucra 6 ore find considerat munca grea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sant o mama cu tri copii, am un salar de minim pe economie adica833ron, plus alocatia copiilor 190ron sunt divortata de doi ani, fosstul sot nu-mi plateste pensia alimentara si acum sunt in proces cu el ma descurc foarte greu am doi copii la scoala si o fetita la gradinita ne este foarte greu, vreau sa stiu daca beneficiez si eu de ajutor social?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde se depun actele pentru ajutorul social

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mizere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru informatii. Pentru cei care mai au nelamuriri, am mai gasit un articol foarte folositor:
http://www.primiipasi.com/articole/acte/obtinerea-ajutor-social-aofm/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tatal meu are un venit brut de 720 ron iar net 544 ron iar mama nu are nici un venit pot beneficia de ajutor social?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suntem 4 persoane in familie 2adulti si 2copii venitul pe cap de persoana este sub nivelul ninim nu detin proprietati pot primi ajutor social

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In situatia unei familii cu sot, sotie fara serviciu si fara locuinta cu un copil inca nenascut ce ajutor pot primi din partea statului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este obligtoriu ca toti membri unei famili sa faca dosarul pentru ajutor social?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca am indemnizatie de handicap, mai pot avea ajutor social?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca posed autoturism inregistrat in spania pe numele meu pot beneficia de autor social

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca posed autoturism inregistrat in spania pe numele meu pot beneficia de autor social

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bani de liceu se calculeaza la as social

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spuneti-mi si mie daca pot primi ajutor social in conditiile in care am probleme oftalmologice(dioptrii +10) avind in vedere ca am cotizat doar 8 ani la stat?

| alexandra_2695 a răspuns:

Nu se mai acorda ajutor social... eu am fost sa depun actele si mi s-a spus ca trebuie sa ies cu tiganii la maturat strada daca vreau sa primesc ajutor social pentru ca nu mai sunt fonduri...mentionez ca suntem 4 persoane, 2adulti casatoriti legal cu 2 copii de 3 ani respectiv 1 an, si singurul venit care il avem este de 240ron alocatia fetelor noastre.deci nu va puneti mari sperante in stat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este posibil primirea unui ajutor social in cazul in care am un copil care primeste pensie alimenatara de 250 lei? Va rog sa imi spunetistraight face...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt student singur parinte ma incadrez la ajutor social

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua! sintem 11 persoane, 2 adulti restul minori sub 13 ani, de la 1-09 2001 somer singurul venit, si alocatiile. Pot primi ajutor social, si cit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 62 de ani si am o pensie de3 milioane si jumatate sotul are60 si e desocupat cum sa facem sa dam inainte

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca avem autoturism putem primi ajutor social