| anonim_4396 a întrebat:

In martie fac 18 ani (sunt clasa a XI-a, invatamant de stat, la zi), iar parintii mei sunt divortati. Pana acum am primit pensie alimentara in functie de salariul tatalui meu si as dori sa primesc si dupa 18 ani. Ce anume trebuie sa fac? Din cate am inteles trebui sa-l dau in judecata insa as dori mai multe detalii. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa dovedesti cu acte de la scoala ca-ti continui studiile si apoi depui actele la judecatorie.
Uite aici: http://www.urbaniulian.ro/......procedura/
ai aici: http://www.urbaniulian.ro/......nit-major/

5 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Legal, parintele e obligat la plata pensiei alimentare pana ce copilul termina studiile. Trebuie sa iei o adeverinta de la scoala cum ca continui studiile iar apoi depui o cerere undeva, cred ca la judecatorie. Eu stiu ca procesul se face doar daca nu iti da bani.

Dar pe bune, nu stiu ce probleme au fost intre parintii tai, dar tu ca fiica sa-ti dai in judecata tatal ca sa obtii bani de pe urma lui e un gest de o nesimtire si tiganie de nedescris. Daca tu si maica-ta aveati un strop de bun simt incepeati o alta viata, nu urmareati sa stoarceti bani din toate colturile, tiganadu-va in ultimul hal.

| PrecioussGirl a răspuns (pentru Andruşcă):

Macar atat sa faca avand in vedere ca nu se intereseaza de soarta mea... si oricum am mare nevoie de acesti bani pentru ca nu mai e mult si incep cls a12a si vreau sa incep pregatirea pentru bac.

| RetardedRacoons a răspuns (pentru PrecioussGirl):

Daca ai asa mare nevoie de bani de ce nu lucrezi si tu cinstit cu gura, scoti lejer 200 de lei pe noapte.

| PrecioussGirl a răspuns (pentru RetardedRacoons):

Nu ti-a cerut nimeni parerea!winking

| RetardedRacoons a răspuns:

Bravo! Esti o fata desteapta, suge de la parinti cat mai poti ca dupa gasesti tu sigur pe altcineva de la care sa sugi.