| Allxy a întrebat:

TPU! Va rog din suflet, ajutati-ma! Am 17 ani si 7 luni, primesc pensie alimentara de 16 ani,sunt in clasa xl-a. Mama se judeca cu tata, pentru majorarea pensiei alim.iar dupa ce impinesc eu 18 ani,trebuie sa o fac eu, pentru continuitate.Imi doresc sa renunt la nume si sa port numele mamei.Pot actiona in acelasi timp si schimbarea numelui si continuitatea pensiei alimentare? Daca intru la scoala postliceala cu taxa,mai primesc pensie,sau doar la fara taxa (am inteles, pana la 26 ani),chiar daca nu mai sunt pe numele tatalui,pe care nu-l cunosc? Mii de multumiri,cu recunostinta, Alex!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Schimbarea numelui nu are legatura cu pensia alimentara.
Poti solicita schimbarea numelui pe cale administrativa, conform OG nr.41/2003, pentru motivul, citez:
"f) când pãrinţii au divorţat, iar copiii încredinţaţi spre creştere şi educare unuia dintre pãrinţi, care a revenit la numele de familie avut anterior cãsãtoriei, solicita sa poarte numele de familie al acestuia;"
Daca urmezi studii, indiferent ca esti la buget sau la taxa, poti solicita obligarea la pensia alimentara pana la terminarea acestora, dar nu peste varsta de 26 de ani.

3 răspunsuri:
| marin81 a răspuns:

Eu zic sa intrebi mai degraba pe un forum de specialitate, gen avocat net, din cate stiu eu daca renunti la numele tatalui tau nu cred ca vei mai primi pensie

| CM_Cosminel_1999 a răspuns:

E o prostie sa iti schimbi numele. Chiar daca nu il cunosti sau nu stiu ce ..Frate el impreuna cu mama ta ti-au dat viata..Asta e daca ei nu sau inteles. e decizia ta,... dar sa nu regreti dupa