| sanboss a întrebat:

In momentul de fata sunt asigurat de 5 luni dar pentru ca am fost in strainatate multi ani nu am medic de familie...
Am fost la casa de asigrari de sanatate si mi.au zis ca trebuie sa platesc asigurarea de sanatate cu 6 luni inainte de a fi angajat * asigurat *
INTREBARE : CARE SUNT BENEFICILE MELE CA ASIGURAT?
DE CE NU POT SA AM MEDIC DE FAMILIE DACA SUNT ASIGURAT?
/ Medicul din sat m-a trimis la C.A.S ca sa ii duc o adeverinta precum sunt asigurat si ### DOAMNA ### de acolo nu vrea sa imi dea pana nu platesc vreo 3 sute de lei daca nu mai bine.

CE PROSTIE II IN TARA ASTA DOAMNEE

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. Daca nu esti angajat sau nu te incadrezi la persoanele asigurate prin efectul legii calitatea de asigurat de sanatate se dobandeste prin incheierea unui contract de asigurare de sanatate cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate si de la data respectiva esti asigurat.
Daca ai incheiat acest contract si totusi ti-au cerut bani inseamna ca nu ai platit contributia lunara stabilita prin contract.
La medicul de familie te poti inscrie imediat dupa incheierea contractului de asigurare de sanatate.

| sanboss explică (pentru Ioandelasal):

Chiar azi am scos o adeverinta de la locul de munca precum sunt asigurat

| Ioandelasal a răspuns (pentru sanboss):

Abia acum m-am lamurit, puteai sa expui de la inceput situatia exacta. Esti in regula, te poti inscrie la medicul de familie, cu acea adeverinta si cartea de identitate.