| Timishan a întrebat:

In Romania, un civil poate face uz de catuse pentru a imobiliza unul sau mai multi agresori?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ii poate imobiliza ca autoaparare, indiferent cum, dar trebuie sa anunte imediat politia, altfel poate fi acuzat de lipsire de libertate in mod ilegal(art.189 Cod penal).

| Timishan explică (pentru Ioandelasal):

Cam asa ceva (desi imi pare ambiguu ce am citit, tocmai ca puncteaza forma lipsirii de libertate): http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-189-cpen Mersi mult!;)

| Timishan explică (pentru Ioandelasal):

Cam asa ceva (desi imi pare ambiguu ce am citit, tocmai ca puncteaza forma lipsirii de libertate): http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-189-cpen Mersi mult!;)

4 răspunsuri:
| BogdanVasc a răspuns:

Doar daca ai carnet port-arma. Catusele fac parte tot din echipamentul Port-Arma, deci ai nevoie.

| Dragutzu_Vladutzu_1994 a răspuns:

Daca ai carnet port-arma.Catusele intra in port armawinking Funda?