| AnonimFaraPereche a întrebat:

De ce majoritatea persoanelor acuza cu nerusinare victimele, in loc sa se i-a de agresori? Acest lucra e foarte prezent in Romania din pacate...

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Depinde de la caz la caz, nu poti generaliza.
In unele cazuri victima face prima greseala.
Uite eu daca merg si las masina descuiata eventual si cu o portiera deschisa, cu bunuri la vedere, iar vine unul si imi fura bunurile, eventual si masina, normal ca vina imi apartine pentru neglijenta, degeaba dau eu vina pe hot daca eu nu am facut nimic sa previn acest incident.
Da e vina lui ca a cedat, dar totusi adevaratul vinovat sunt eu pentru ca l-am invitat/provocat.
"Alt tânăr din cartier stă după gratiile de fier
Fiindcă n-are unde să muncească... îmi vine să zbier
Evident... e vina lui că a furat
Dar puneţi întrebarea: de ce nu s-a angajat?"
Cat despre violuri, nu stiu, se intampla prea multe, si nu le poti compara unul cu altul, uneori e si vina victimei dar chiar si asa nu sunt de acord cu asta.
Acum daca e sa raspund cu referire la intrebarea ta, e drept cand vezi pe unele ca umbla mai mult dezbracate nici nu te miri de ce se intampla, exact cum ziceam mai sus.
Toate cazurile de acest gen e ca si cum merg eu pe strada, dau de tine si iti zic sa ma lovesti sa vad daca ai sange in instalatie, daca refuzi eu te sacaiesc ma rad de tine te iau la misto eventual iti zic doua, trei de familie, apoi considerand ca ai o oarecare mandrie, cedezi, ma lovesti, apoi eu merg si scot adeverinta medicolegala, sau sa zicem ca te-a filmat un amic si merg la politie, tu in situatia asta cum te-ai considera, vinovat? Nu, mai degraba insealat.
Sau un alt exemplu, e ca si cum ai fii nemancat de zile bune, eu merg, iau ceva de mancat iti pun in fata si plec, tu mananci, deci cedezi, apoi mori deoarece eu am pus otrava in aceea mancare, cine e de vina? Tu ca ai cedat, sau eu ca stiind slabiciunea ta am profitat de ea si te-am manipulat?
Vezi cum difera de la caz la caz?
Cam asa e si cu violurile in unele cazuri, prima data greseste cel ce provoaca, dar vina in cel mai mare procent apartine celui ce cedeaza.
Sa nu mai zic ca sunt unele cazuri in care victima stie foarte bine ce urmeaza, iar mai apoi se gandeste sa faca pe victima, pentru a-i face rau celuilalt.
Acum desigur cum am spus si la inceput difera de la caz la caz.

| PersonajFictiv a răspuns:

Daca ai oferi si tu un exemplu, sa intelegem la ce te referi mai exact, poate ai primi o parere ce te-ar ajuta, intr-un anumit fel.

| AnonimFaraPereche explică (pentru PersonajFictiv):

Ma refer la modul general, de exemplu intr-un viol lumea acuza fata vinovata ca s-a imbracat prea,, vulgar,, etc in loc sa acuze violatorul ca nu si-a tinut in frau instinctele primare, sau in cadrul fenomenului Bullying este acuzata victima nu agresorul care nu isi vede de treaba lui, sau lumea acuza victima care si-a fi afirmat cu obiecte scumpe nu acuza hotul. sunt multe exemple de genu. La asta ma refer... de ce gandesc unii oameni asa?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Nu toti sunt asa.
Sunt niste limitati, care nu inteleg lucrurile.
Sunt prea ocupati sa vada defectele in altii, incat la ei se aduca din ce in ce mai multe defecte, dar pe alea nu le vad deci nu le schimba.
Judeca fara sa inteleaga si sa faca diferente.

| FaraNume1245 a răspuns:

Victima are vina ei. Nu e in totalitate vina agresorului. Cele mai multe cazuri de viol puteau fi evitate daca victima nu ar fi umblat aproape goala pe strazi, in mijlocul noptii. E un doar exemplu.