| anonim_4396 a întrebat:

În timpul scolii de politie trebuie sa fii bărbierit. Dar eu ma irit tare dacă dau cu lama. În regulament este excepția de a purta barba doar dacă medicul nu recomanda barbieritul. Dacă duc o astfel de adeverință medicala nu cred ca îmi va mai spune sa ma barbieresc nu?

6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Cred sincer ca au de unde alege si nu o sa tolereze un barbos care strica atmosfera, la modul ca si la ceilalti din scoala poate le place cu barba, dar ei nu or sa iti ceara tie adeverinta, in schimb o sa considere ca ai pile, ca de ce ei nu au dreptul samd

mai sunt si alte solutii in afara de barbierit, cum ar fi depilare, cu pasta, cu zmulgere, cu laser (sau ce tehnologii noi sunt), etc.

si rasul e de mai multe feluri, sunt cateva tipuri de masini electrice de ras, apoi sunt ras cu briciul (ala real, nu o lama prinsa intr-o forma de brici, e complet diferit de lamele actuale) cu... in puii mei, costa, dar, cu aparat de ras cu vibratii si 5 lame, taie firul de par fara sa apese deloc pe, piele
ETC.

| RobertMoon a răspuns:

Te iriti pentru ca dai contra firului de par cand te barbieresti cu lama, incearca sa te razi cu o masina electrica de ras daca nu poti cu lama. Treaba cu adeverinta e o scuza ca si cum cainele ti-a mancat tema.

Răspuns utilizator avertizat
| JustDeedee a răspuns:

Dacă în regulament este specificat că dacă ai adeverință de la medicul de familie care nu recomandă bărbieritul, cu siguranță nu trebuie să te bărbierești. Poți totuși întreba la școală despre acest lucru dacă dorești să fii sigur sau chiar și pe medicul de familie. Dacă e adevărat, cu siguranță și medicul tău de familie s-a mai bătut de o astfel de situație.

| sunmetal11 a răspuns:

Sau poate iti achzitionezi un aparat electric de barbierit si asa impaci pe toata lumea!