| anonim_4396 a întrebat:

La politie sau jandarmerie e OBLIGATORIU sa te bărbiesti?
Eu nu ma barbieresc. Îmi sta foarte bine cu barba și cu parul mai mare. Pot confirma fetele asta big grin(adică parul de sus ajunge pe nas, iar prin părți îl am de 4-6cm - pierdut). Îmi îngrijesc parul și barba. (Barba e scurta de 2 cm).
Am înțeles ca dacă duci adeverinta de la medic precum ca nu recomanda barbieritul poți purta. (ma irit rău)
Imi sta oribil tuns scurt sau fără barbă. Astea îmi reprezinta mie aspectul fizic plăcut. Asa arat eu.
Chiar asa de scricti sunt șefii de acolo? Adică barba e îngrijită și nu cred ca asta e o problema.
Eu am barbă și în actul de identitate.

Va rog fără răspunsuri prostesti.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Redau din ROI (Regulamentul de Ordine Interioara pentru toti militarii), Art. 97:
(1) Frizura militarilor bărbaţi trebuie să fie decentă, cu părul tăiat scurt în regiunea cefei şi a tâmplelor, iar perciunii să nu depăşească mijlocul pavilionului urechilor.

(2) Bărbieritul feţei se face ori de câte ori este nevoie, pentru ca obrazul să fie proaspăt ras; purtarea mustăţii este facultativă; mustaţa trebuie tunsă scurt, astfel încât să nu depăşească colţurile gurii.

(21) Pentru îndeplinirea unor misiuni, cu aprobarea comandantului/şefului, militarii bărbaţi pot purta barbă.
Daca vrei sa poti purta barba du-te la politie dar nici acolo nu te vor accepta cu plete.

| Wr3nch a răspuns:

Tehnic nu, nu este lege care sa te sactioneze ca mergi la lucru nebarbierit. Practic o sa te oblige sefii, si daca ii reclami o sa ai de furca cu ei

| johnnny123 a răspuns:

Sunt curios ce medic ți-ar elibera o adeverință medicală care să te scutească de bărbierit pe motiv că "nu-ți stă bine fără barbă".

| Rocklove a răspuns (pentru johnnny123):

Omule, adeverinta se eliberează din motiv ca te iriti tare și nu te poți bărbieri!
De ce răspundeți fără sa gândiți un pic. Am am precizat ca deși am barbă îmi sta bine cu ea.

| johnnny123 a răspuns (pentru Rocklove):

Păi din ce ai scris acolo rezultă clar că nu vrei să o dai jos pentru că ți se pare că-ți stă bine cu ea, iar partea cu "iritatul" este doar un pretext.

Hai să fim serioși, la câte aparate de ras, spume de ras și balsamuri after-shave există în ziua de azi, este de toată jena să te plângi că "te iriți". În plus, vrei să te faci jandarm dar nu ești în stare să suporți o mică iritație? Cum vei suporta când niște oameni îți vor arunca cu pietre în cap?

| Brizbriz a răspuns:

"Eu nu ma barbieresc" islamista micahee hee

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Un viking îmbrăcat în uniformă de jandarm, asta e prea tare prea ca la țară. Ha ha ha ha ha ha ha ha ha.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sa nu existe? Ești Hitler sa decizi cine sa traiasca și cine nu?

| BogdanDavidZ a răspuns:

Am multi prieteni in politie si stiu cum sta treaba, cand dai la academie/scoala de agenti de politie sau subofiteri o sa trebuiasca sa te barberesti in timpul scolii. Dupa o sa vii in practica 2, 3 luni in care poti sa iti lasi barba, dupa cand o sa mergi la scoala o sa trebuiasca sa o dai iar jos. Dupa ce termini scoala esti liber sa iti lasi, depinde mult si de ce sefii pe care ii ai. E posibil sa nimeresti unul care posibil sa te puna sa o dai jos dar in general sunt de treaba.