| oprescudorin11 a întrebat:

Incep cu un preambul(normal). Sunt foarte fericit sa constat ca traiesc intr-o epoca in care se pot face legi peste legi, cu o durata limitata.
Personal mi-as dori ca cineva de la putere sa dea o ordonanta care sa-mi permita sa ucid cei trei dusmani pe care-i am (sunt putini-la scara globala).Imi trebuie doar 24 de ore ca sa-mi realizez visul, altfel poate ma sinucid, viata nu ar mai avea nici un sens (a mea desigur!).
Credeti ca exista o astfel de posibilitate? Constitutional: stati linistiti, sunt doar 3! Acum este normal ca si altii sa aiba dusmani, mai multi sau mai putini.Este foarte normal ca si ceilalti sa aiba acelasi drept.Codurile de etica, civil si penal ar permite o mica fereastra de 24 de ore pentru toata lumea. Asa e democratic!
Ce credeti? exista vreo portita sa se dea o astfel de ordonanta guvernamentala de urgenta? Doar 24 ore! Sa nu fim lacomi, in care ne facem ca nu vedem!?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu asa se rezolva problemele si nu o sa fie niciodata o astfel de rezolvare. Nu este nici democratic si nici normal, ar fi un haos total.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Cred aceeasi idee, anume ca fara legi ferme si respectate ferm, nu poate exista decat o societate salbatica, haotica.Are dreptate si Radu cand lasa a se intelege ca intr-o situatie in care nu e o traditie democratica de multa vreme incetatenita, si poti fi condus de personaje de 'rea credinta'. Constitutia si legile trebuie sa fie EXTREM DE EXPLICITE!(ceea ce pare imposibil). Credeti ca legile sunt clare sau nu pot fi facute clare? Credeti ca legile sunt corelate sau nu? Exista sau a existat vreodata in istoria lumii vreo tara care sa aiba legile imposibil de interpretat altcumva decat 'litera' lor si care sa nu ajunga sa produca efecte contrare intentiei legiuitorului? In fine, nu vreau sa va deranjez prea mult! Ma bucur doar de raspunsul d-voastra direct la subiect.

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Este adevarat ca, atat Constitutia, cat si celelate prevederi legale, trebuie sa fie cat mai explicite, previzibile, stabile si corelate intre ele.
Tot atat de adevarat este ca se tinde spre aceasta dar cred ca este o imposibilitate obiectiva de a atinge idealul in materie. Nu mai vorbesc de situatiile cand nu se doreste aceasta si atunci nu va exista o deplina corelare. De altfel si din aceasta cauza actele normative sunt modificate si completate atat de des, existand o oarecare instabilitate si imprevizibilitate.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Imi sugerati ca depinde de oameni.Care, din pacate nu au inteles ca un stat nu rezista atunci cand eludeaza legile.Am fost pasionat de Dreptul Roman, Dreptul napoleonian (pe care se bazeaza si, cred, justitia europeana in principal. Apoi Constitutia USA sau cea britanica. Interesante! Dar oricand un imperiu istoric sau mai mult sau mai putin recent a eldat justitia, si-a semnat extictia!
Umplerea, completarea legilor cu o gramada de abrogari si modificari, mi se pare intentia explicita de crea posibilitatea de a ocoli LEGEA. Este Inceputul Sfarsitului!

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Iar NENOROCIREA apare nu atat cand un individ, component al unei societati calca legea, ci cand devine INSTITUTIONALIZATA calcarea legii.Asta e deja CANCER pentru societate:asa cred eu (poate gresesc).

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu intodeauna, de cele mai multe ori se doreste imbunatatirea actului normativ sau umplerea unui gol de legiferare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pe aceasta tema discutia ar fi foarte lunga, cu argumente pro si contra.
Nu este vorba, neaparat, de institutionalizarea incalcarii legii ci, mai mult, de nesocotirea si incalcarea ei de unii cu putere, indiferent de felul acesteia si, in special, de cei chemati sa o aplice.

10 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Nu ai nevoie de ordonanta de urgenta pentru a ucide dusmanii. Ii poti ucide si fara, problema este daca vei fi prins.

Vorbind un pic mai serios, nu cred ca s-ar putea da o guvernanta de urgenta gen The Purge, trebuie modificata constitutia intai.

| oprescudorin11 explică (pentru Radu284):

Pai cine sa schimbe Constitutia, de obicei, initiativa porneste de la cei 'in drept'! Cei de la putere adica.Iar acestora le convine starea de haos (sa furi, sa ucizi, sa distrugi).Lor le place ambiguitatea Constitutiei.Doar ei au ticluit-o!

| Țoglă a răspuns:

Pentru Ponta totul e posibil. Împrietenește-te cu el.

| oprescudorin11 explică (pentru Țoglă):

De-a lungul vietii am intalnit, poate milioane de oameni.Ce crezi ca mi-ar putea place la amaratul ala. Abia invata sa vorbeasca, face gafe 'capitale', mai rau ca Basescu, deseori.Genul asta de politicieni (ca Ponta al tau), nu are sanse daca nu are 'in sange' raportarea la lege! Priza la necunoscatori, sigur are, pare usor de manipulat, de aia este in postiura asta, numai ca nu este suficient. Nu -mi doresc un presedinte care schimba legile sau le interpreteaza cum doreste 'populatia ' din jurul lui.Priveste si cu ce oameni s-a inconjurat. O sa zici ca va scapa pe rand de ei caci are intr-adevar lumina in cap sa-i puna pe toti in postiura 'dezbracata' (cum ar zice Basescu). Fara sa -i jigneasca, ii face rand pe rand sa se retraga. Pe mine insa ma sperie o anumita inconsecventa chiar daca pare bine ticluita.In plus sunt extrem de rigid in privinta legii, despre care am parerea ca nu trebuie glumit pe seama ei, exhibitiile referitoare la lege nu-mi plac, am un sentiment de nesiguranta.Ca sa explic pe larg cum am facut. Ponta nu poate exista fara Basescu (alta oroare), caci in tandem ne releva realitatile. Ciudat! Nu asa? Oricare din astia doi, individual ar deveni extrem de periculosi pentru sanatatea sociala.Atata.(daca unul face o greseala, voita sau nu, celalalt ne pune microscopul in fata ochilor sa vedem realitatea).