| Vegeta07 a întrebat:

Dacă am 12 clase fără diploma de bacalaureat, la nivel de studiu sunt calificat sau necalificat?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Necalificat. Si daca ai diploma de bac si nu ai facut vreun liceu vocational tot necalificat esti

| sierra1 a răspuns:

Nu-i bai, te califici la locul de muncă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Foarte necalificat. Nu știi să faci nimic, dar absolut nimic.
Cu diploma de bac, la fel.

| anonimg a răspuns:

Calificat -daca vei merge la școală și vei cere o adeverință că ai absolvit cele 12 clase.
Cei care termină școala profesională și din start nu au diploma de bac, înseamnă că sunt necalificați? Nu. Ci ei sunt calificați chiar și fără diplomă de bac.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Sunt si eu curios in ce va fi omul calificat daca a terminat un liceu teoretic?

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Nu știu. Vezi ce înțelegi de aici:
https://www.tpu.ro/......undittzaa/
O calificare trebuie să existe.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Un liceu teoretic nu ofera nicio calificare in nimic.

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Am mai gasit asta: https://www.tpu.ro/......gie-funda/
:D (rad pentru ca sunt genul de om care nu prea ma las pana nu ma lamuresc). Desfiintam liceul teoretic daca nu ne invata nimic. :)

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Confunzi grav niste lucruri.
In primul rand mai bine te informezi extern si nu de pe TPU. De ce? Pentru ca poti da peste raspunsuri eronate asa cum primul tau raspuns.

In al doilea rand, informati data de tine mai sus face referire la studii superioare.

In al 3lea rand cred ca nu intelegi scopul unui liceu teoretic. El e fix pasul pentru a ajunge la o facultate unde obtii o calificare. Daca nu doresti o facutate ci o calificare din timpul liceului optezi pentru un profil vocational, scoala de meserii samd.