| Nume6 a întrebat:

Mai trebuie platit impozit pe pământ daca nu s-a facut încă taxa de succesiune? Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acelasi raspuns ca la casa, impozitul va trebui platit de cel care il foloseste.
P.S. A doua oara scrii ca nu s-a facut "taxa de succesiune", este o exprimare complet gresita, taxa de succesiune nu se face ci se plateste. Se deschide si se face procedura succesorala iar la emiterea de catre notar a certificatului de mostenitor se plateste onorariul notarial si taxa de incriere in CF a bunurilor imobile. Daca nu se deschide succesiunea in maximum 2 ani de la deces atunci trebuie platit si impozitul pe mostenire.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca cel care sta acolo, refuza sa il plateasca?

| Catrice a răspuns (pentru Nume6):

Se face datorie, vin recuperatorii...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

Se poate face executarea silita.