| Primeop a întrebat:

Se poate sa vand oficial partea ce mi se cuvine dintr-o mostenire chiar daca nu s-a facut taxa de succesiune?

Răspuns Câştigător
| eaglewatch01 a răspuns:

Daca nu S-a facut succesiunea poti vinde doar partilor implicate.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate. Si nu este vorba de taxa de succesiune ci de procedura succesorala, in urma carei ti se atribuie cota legala de mostenire si primesti certificatul de mostenitor.
Mai trebuie sa tii cont si de faptul ca o cota dintr-un imobil nu poate fi vanduta legal daca dreptul tau de proprietate nu este intabulat in CF sau nu ai un certificat de calitate de mostenitor, in care sa fie specificata cota de mostenire. Numai bine!