| Girly97 a întrebat:

Mai trecem luna viitoare la ora de vara?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

UE a adoptat doar o rezolutie in sensul abrogarii orei de vara, asa ca fiecare stat poate lua hotararea care ii convine, respectiv sa o abroge sau sa treaca la ora de vara in continuare.
Deocamdata la noi nu s-a luat nici o hotarare in acest sens, asa ca ramane pana acum. Mai exista timp pana la trecere, asa ca nu stim cum va fi.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu, am ratat-o anul asta. Anul viitor de acum.

| Lioana a răspuns:

Normal ca trecem. Romania incearca sa se alinieze la hotararile Uniunii Europene. Doar Polonia isi pune problema sa renunte la schimbarea orei dar asta ii va crea un decalaj orar fata de tarile vecine.
Ar fi bine daca toata Europa ar hotari sa nu mai schimbe ora.

| SkittlesP a răspuns (pentru Lioana):

Nu! Ora de vara este buna pentru ca primesc apusuri mai tarzii vara. De fapt, eu dorm la fel de mult doar ca unii spun ca 'pierzi'' cand eu cred ca castigi o ora.

| Lioana a răspuns (pentru SkittlesP):

Fiecare cu parerea lui. Nu supune nimeni la vot asta.

| francut a răspuns:

Da, trecem. Deocamdata e o propunere a Finlandei, discutata in Comisia Europeană. E sustinuta de multe state printre care Lituania si Polonia.

| DariaCurca09 a răspuns:

Da,normal că vom trece.
România e,, încadrată" în acele țări. Doar Polonia vrea să renunțe.
Nu-ți face griji, sigur vom dormi mai puțin...