| Shery a întrebat:

Eu am tata sirian si mama romanca. ce nationalitate am si cum stau cu cetatenia? mentionez ca acum sunt majora...

Răspuns Câştigător
| IqStorm a răspuns:

Păi naţionalitatea este de cele mai multe ori asociată cu cetăţenia însă în mod firesc ea este legată de locul naşterii în masura în care macar unul dintre părinţi are naţionalitatea respectivă. În speţă, tu ai cetăţenia română dacă eşti născută aici sau siriană dacă eşti născută în Siria. Cu privire la cetăţenie este mai simplu pentru că automat ai cetăţenia română după mamă şi cetăţenia siriană după tată deoarece atăt în România cât şi în Siria se aplică regula cetăţeniei de sânge. Dacă te-ai fi născut în SUA aveai şi cetăţenia americană deoarece ei acordă cetăţenia şi pe baza locului naşterii spre deosebire de România. Dacă mama ta, de-a lungul vremii, şi-a pierdut cumva cetăţenia română, tu fiind încă minoră, automat ai fi pierdut şi tu cetăţenia. Dacă ai nelămuriri suplimentare îţi răspund cu plăcere pe privat.

11 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Esti romanca din partea mamei tale si sirianca din partea tatalui tau. Dar ca cetatetnie esti romanca, asa scrie si in cartea de identitate. Mai bine sa fii cetatean roman decat sirian. Nu ca as avea ceva cu cei din Siria, dar in Romania e ceva mai bine decat in Siria.
O zi buna! happy

nony
| nony a răspuns:

Depinde unde te-ai nascut, si ce scrie pe certificatul de nastere.

| Shery explică:

M-am nascut ladamasc, in siria... dar am inteles ca am dubla cetatenie pana la 18 ani, cand trebuie sa imi aleg... problema e ca nu m-a pus nimeni sa aleg pana acum...

| Shery explică:

@iqstorm, ti-as mai da o fundita, dar nu pot... multumesc mult pentru ajutor happy

| mami a răspuns:

Mama mea a fost nemtzoaica iar tata maghiar fiind nascuta in RO si parintzii amandoi au avut cetatzenia RO si eu am cetatzenia RO iar natzionalitatea este cea al mamei care m-a nascut si ca nemtzoaica sunt inregistrata la evidentza populatziei si la starea civila

| IqStorm a răspuns:

@weirdo: Nu te pune nimeni să alegi la 18 ani pentru că România cât şi Siria acceptă dubla cetăţenie. Germania avea această regulă cu mulţi ani în urmă (a cetăţeniei unice) şi mulţi români au renunţat la cetăţenia română pentru a obţine cetăţenia germană. În momentul de faţă eu nu prea mai cunosc ţări care să aibă această regulă şi cu siguranţă nici un stat democratic nu mai are această regulă. Eşti liberă să ai câte cetăţenii vrei. Eu am un prieten care are cetăţenia sârbă, bosniacă, slovenă, slovacă şi română pentru că din fiecare ţară provine un bunic, un părinte sau soţia.

| sharky88 a răspuns:

Siriana ca na "materialul" de acolo a venit

| sigmanet a răspuns:

Nationalitatea ta e cea din certificatul de nastere. Depinde unde te-ai nascut. In sange curge si sirian si roman, dar cetatenia ta e data de locatia unde "te-a adus barza"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti romanca (daca ai CI roman) sau sirianca daca ai act de identitate sirian.
Eu am un coleg jumatate ungur, jumatate olandez, s-a nascut in Germania, are cetatenie Elvetiana si traieste in danemarca, ala oare ce o fi tongue, Raspuns corect: european laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca pana acum nu te-a obligat nimeni sa o faci inseamna ca nu ai declarat la politie lucrul asta, poti avea in continuare amandoua cetateniile daca nu te oferi voluntara la politie. daca vrei sa le pastrezi, stai in banca ta ca si pana acum.

| popescum a răspuns:

Esti cetatean sirian de cetatenie siriana. Pentru alte informatii vezi http://www.just.ro/......fault.aspx