| pisicmic a întrebat:

Mama sotului meu a decedat in urma cu14 ani, socrul meu traieste.Mentionez ca nu s-a facut succesiunea inca.Sotul meu mai are un frate.Care ar fi costurile succesiunii in conditiile date?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costurile procedurii succesorale depind de valoarea masei succesorale si se compun din onorariul notarului public(care este pe transe valorice), impozitul pe mostenire de 1% din valoare (deoarece au trecut mai mult de 2 ani de la deces) si tariful pentru inscrierea dreptului de proprietate asupra imobilelor in cartea funciara, care este de 0, 15% din valoarea, dar nu mai putin de 60 lei pentru un imobil(terenuri si terenuri cu constructii, dupa caz). Daca imi spui din ce se compune masa succesorala si valoarea acesteia (separat pe mobile si imobile) o sa-ti pot spune si valoarea minima a onorariului notarial. Poti sa-mi scrii pe privat si tot asa o sa-ti raspund. Numai bine!

2 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Din dorinta de a va da un sfat cat mai bun, va recomand sa luati legatura cu un notar public. Dezbaterea unei succesiuni este cea mai complexa procedura notariala.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Costurile succesiunii depind de notarul ales si de valoarea bunurilor incluse in masa succesorala. Nu conteaza cati mostenitori sunt.