| 2Bad a întrebat:

Mi-am luat teapa de la o agentie de modeling fantoma. Doar ca eu am 18 ani si ei mi-au spus ca pana nu am 20 de ani sunt considerat minor(probabil pentru ca pana atunci nu am bani) asa ca mi-au dat o chitanta cu numele tatalui la inscriere cand am platit 59 de lei desi tatal meu nu era acolo. Apoi am facut un contract si am dat 900lei doar ca mama mea a semnat contractul pentru mine desi sunt major. E posibil sa ii presez cu acest lucru ca sa imi dea banii inapoi?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca s-a intamplat in Romania te-au mintit, la 18 ani esti major.
Din ce spui se pare ca n-ai avut minte nici cat un minor, altfel nu ai fi fost pacalit, eventual te puteai interesa inainte de semnarea actelor.
Daca agentia nu a respectat prevederile contractului, mama ta poate sa-i dea in judecata si sa solicite restituirea sumei platite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai vezi nici un ban. si eu am tras teapa cu nenorociti de genul acum vreo 10 ani in Romania.

| miraabela a răspuns:

Sincer, nu o sa-ti mai vezi banii. Sunt inșpe mii de astfel de firme fantoma care urmaresc doar sa ia banii.

| cozorelu a răspuns:

Sora mea e la modeling si a început de la 16 ani. Nu a trebuit decât sa semneze mama. Si la 15 ani și-a luat si ea teapa de la niște indivizi de pe strada care iau cerut bani pentru modeling. A așteptat un an de zile sa fie chemata la un casting. dupa care s-a dus la respectiva firma fantoma si le-a cerut bani înapoi la care ei au zis ca e minora si nu poate sa ii dea bani înapoi cu toate ca mama a semnat.
Ai putea sa faci ceva daca ți-au facut contract. Dar daca ți-au dat o simpla chitanța nu cred ca poti face ceva. Sora mea nu a mai făcut nimica a lăsat-o asa. Ea primise chitanța ca a achitat si atât.