| Alexbudanu a întrebat:

Mi-am luat țeapta de aproximativ 1500 de lei pe un grup de telegram numit primul tău milion
Acolo era ownerul(username:adi negru)grupului care se autointitula broker.
Acel om prezenta zilnic poze cu conversațiile cu oamenii care investeau bani(de la 157 pana la 480 de lei) și primeau sume de 27000 de lei sau 83000 de lei.
El spunea că cumpăra bitcoin din Coreea de Sud și vinde în SUA iesind cu un profit mai mare.
Am încercat și eu începând cu suma de 157 de lei, trebuia sa primesc înapoi 27000 de lei.
El mi-a spus că trebuie să plătesc o taxă de 478 de lei pentru o taxă, l-am plătit, apoi a cerut iar 500 de lei pentru a plăti o taxă impusa din cauza sancțiunilor puse din cauza războiului ruso ucrainian.
Apoi a mai cerut 500 de lei pentru a plăti o taxă impusa de bancă pentru transferul banilor după ce i-am dat bani pentru a plăti toate "taxele".
A mai cerut suma de 978 de lei pentru a plăti taxa transferului banilor.
Eu nu i-am mai dat nici un ban pentru că mi-am dat seama că este un țepăr.
Se mai poate face ceva pentru a-mi recupera banii(deși nu cred)?
Mai este cineva care a mai pățit la fel?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune plangere penala pentru inselaciune, dar nu stiu daca iti vei putea recupera banii sau nu.
P.S. Sa fie asta plata pentru invatatura: mai tot ce este prea frumos nu este adevarat.

| haileewatson a răspuns:

Auzi si tu … broker care isi desfasoara activitatea pe Telegram. unii din voi va meritati soarta laughing

| scp3008 a răspuns:

E plin netul de scammeri de genu, nasol ca te-ai lasat tepuit in felul asta. Poti depune plangere dar slabe sase sa recuperezi ceva. Astia sunt scammeri de meserie
Trebuia sa te gandesti asa: Daca cineva stie vreo metoda magica de facut bani online de ce ar spune la altii?

| aalexutza35 a răspuns:

Și eu am dat 200 lei și după a mai cerut 800 și am cumpărat bitcoin si mai mi-a cerut 100 euro și numai am dat