| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am pierdut cartea de munca ce am de facut pentru imi elibera alta i locul celei pierdute?

2 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa mergi la Oficiul fortelor de munca sau cum se numeste acolo de unde esti sa anunti.Cred ca o sa ai nevoie de adeverinte de la fiecare loc de munca pe care l-ai avut si pe baza acestora ti se poate intocmi si elibera o noua carte de munca.

| bluerose a răspuns:

Trebuie sa dai anunt la Monitorul Oficial, dupa ce se publica anuntul angajatorul va face o cerere adresata directiei muncii in care solicita cumpararea unei carti de munca in locul celei pierdute. La aceasta cerere se anexeaza copie dupa Monitorul Oficial in care a aparut anuntul. Dupa ce cumpara cartea de munca, angajatorul ti-o complecteaza pe baza adeverintelor pe care trebuie sa le aduci de la firmele unde ai mai lucrat. Pare complicat, dar nu e. Succes!