| QRazvy a întrebat:

Mi s-a intamplat sa cumpar un produs mai exact o sticla de sampanie de la un supermarket si pe sticla am vazut pretul de 12.5 lei, iar la casa cand a scanat produsul mi s-a cerut suma de 16.5 lei. Intrebarea mea nestiind drepturile consumatorului este ce pret ar fi trebuit sa platesc?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic ala de la raft

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Trebuia sa platesti pretul afisat la raft, nicidecum cel scanat la casa (inscris pe bon).

Bula
| Bula a răspuns:

Legea spune ca trebuie sa primesti marfa la pretul AFISAT la raft.
Mi-am luat produs (destul de scump) din cauza aceasta. Au uitat sa scrie pretul, pe eticheta s-a vazut doar "0, 00 lei", fluorescent big grin.
La urma, ne-am inteles la 10% din pretul de inventar.

| QRazvy explică:

Mentionez ca pretul era fix pe sticla.

| NOname a răspuns (pentru QRazvy):

Cel afişat pe sticlă.