| GRoberttt a întrebat:

Salut dragi prieteni, sunt nou pe platforma si azi as dori sa ma lamuresc cu ceva, azi am mers in magazinul sizeer pentru ca am vazut reducere la o sapca de la pretul de 190 de lei, la pretul de 130(era culoarea rosie) si pe raft, aceeași sapca identic dar pe culoare neagra era 190 de lei, asa ca bineînțeles ca am ales-o pe acea rosie fiind un pret mai mic. Mergand spre casa de marcat, domnul casier a scanat produsul si mi-a spus ca trebuie sa dau 190, eu i-am aratat ca pretul de pe sapca este de 130, dar mi-a zis ca pretul este incorect, întrebarea mea este, avea dreptul sa incerce sa-mi vanda un produs doar pentru ca e un pret gresit si sa nu il vanda la pretul care e pe eticheta? Tin sa menționez ca pretul de 130 de lei era pe toate sepcile de acel model rosu (menționez asta pentru a nu se interpreta ca cineva a schimbat pretul cu un alt pret) si codul de bare totusi arata 190 de lei, imi pare rau daca asta cumva este o întrebare simpla, dar cum am 16 ani chiar as dori sa-mi cunosc drepturile si daca este corect ceea ce mi s-a întâmplat, mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puteai să refuzi să iei șapca acolo la casă când ai aflat prețul dar și așa o poți duce inapoi dacă are eticheta și mai ai bonul.