| anonim_4396 a întrebat:

Nu mi-a intrat nici acum pe card alocatia pe luna august. Despre cea de pe luna septembrie nu stiu pentru ca de obicei imi intra abia dupa data de 20 a fiecarei luni. Oare mi-a fost taiata alocatia pentru ca am ramas repetent un an in generala, in clasa a 5-a? Acum sunt clasa a 12-a si am aproape 19 ani.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, nu mai beneficiezi de alocatie din cauza repetentiei, conform L.61/1993, rep. in 2012, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
  (2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
  (4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Dar am ramas repetent acum o groaza de ani, in clasa a 5-a, iar acum sunt a 12-a. Mai conteaza dupa atata vreme repetenta?
Si daca e din cauza repetentei cum se face ca am primit alocatia pana in iulie daca am facut 18 ani in ianuarie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ar trebui sa conteze, prevederea putandu-se interpreta ca se ia in considerare numai repetentia din ultimul an inainte de implinirea varstei de 18 ani.
Ia legatura cu Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala din judetul tau, doar de acolo poti primi un raspuns corect privind intreruperea platii alocatiei.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Situaţia NU are nici o legătură cu faptul că ai rămas repetent în clasa a 5-a.

La împlinirea vârstei de 18 ani trebuia să CERI de la Secretariat o "Cerere pentru alocaţia de stat" ( http://cnaob.org/docs/burse2013/cerere_alocatie.pdf ).
Îţi trebuie şi o Copie după CI!

"Aceştia trebuie să completeze „Cererea pentru acordarea alocaţiei de stat pentru copii…" şi să o depună la secretariatul şcolii însoţită de copia actului de identitate (şi de extrasul de cont în cazul în care acesta optează pentru plata în cont bancar).
Totodată, plata alocaţiei va fi sistată pe perioada vacanţei de vară şi plata urmând să fie reluată din oficiu la începutul anului şcolar următor pe baza confirmării de către şcoală a continuării studiilor de către tânăr." - SURSA :
http://www.isj.dj.edu.ro/......odules.php

Actele respective le depui la Secretariatul liceului şi aceştia le vor depune mai departe.
Vezi şi actele de la linkul :
...odules.php

Chiar dacă ai depus ( atunci ) respectiva Cerere pentru Alocaţie de stat după 18 ani, alocaţia NU se dă pe perioada vacanţei!
Deci, pe lunile Iulie-August nu primeşti Alocaţia de stat ( acestea se dau cu o lună în urmă; deci, în lunile August & Septembrie NU primeşti bani ).

Următoarea alocaţie va fi cea aferentă lunii Septembrie şi o primeşti în luna Octombrie :)

Toate cele bune!

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Pai eu am facut cererea aia tampita in ianuarie atunci cand am implinit 18 ani.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e ok şi vei primi Alocaţia în continuare, cu excepţia vacanţei de vară, până la terminarea clasei a 12-a happy