| alexalexandrusincerul a întrebat:

O cunostinta primeste mesaje de la un tip pe care il cunoaste, a fost coleg cu ea la facultate, ce ii tot spune ca s-a indragostit de ea. Ea i-a spus ca are pe cineva dar el din cand mai trimite mesaje.in care ii spune ca tine la ea si daca se mai pot vedea vreodata. Ii vorbeste frumos din ce am vazut, nu jigneste, nu ameninta. Intrebarea ar fi se poate incadra la hartuire prin internet? Nu sunt dese, cam o data la doua trei saptamani ii trimite mesaj. Multumesc.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Oare nu este mai simplu decat sa mearga la politie aceasta colega si sa depunsa sesizare si sa piarda si timp... unde mai pun ca nu este tocmai hartuire asta pentru ca el nu aduce niciun fel de jigniri si nu spune nimic rau, iar numarul de telefon sigur ea i l-a dat candva
nu este mai simplu sa il blocheze pe acest tip?
tipul acela sigur are probleme de comportament sa fiu elegant in exprimare!

| Lidia09 a răspuns (pentru Simpatic):

Mai concret deficit de atenție, probabil sau înțeles foarte bine la facultate sau ea a fost drăguță cu el de aia el nu poate să o uite. Mai bine ar fi să-l ignore și să-și trăiască viața, oricum el nu-i tare insistent. Și la urma urmei iubitul ei ar putea să-l pună la punct dacă tot o deranjează cu mesaje.

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Scuze ca zic, dar este cam idiot tipul acela care cauta o femeie dupa mult timp, cand nu-i mai leaga nimic si mai ales atunci cand acea femeie ii spune clar ca are o relatia serioasa...cu alte cuvinte ca nu vrea sa aiba de a face cu el...iar acel dobitoc tot continua sa o deranjeze!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, asta este clar hartuire.
barbatul ala este ori psihopat ori proxenet si nu stie cum sa o ia cu frumosul ca s ao convinga, fiindca-i constient ca poate avea probleme serioase cu Politia, de aceea nu ameninta inca, dar tot nu este un om nromal si nici sanatos, fiind clar hartuire.
Eu nu inteleg de ce fata continua sa comunice cu el si nu-l blocheaza?
Asta este primul lucru pe care politia o va intreba... de ce accepta sa discute cu un necunoscut, in loc sa-l blocheze si sa fie ferma pe refuz?!

| Lidia09 a răspuns:

Hmm. acel băiat nu-i serios și mai bine să se țină departe de el. Dacă cu adevărat ar fi iubit-o cum afirmă, ar fi căutat-o mereu nu numai o dată la două săptămâni. Mai bine să-i de-a block.

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Draga mea nu ai fost atenta la tot enuntul, cel care a pus intrebarea mai sus a mentionat faptul ca fata aceea are pe cineva, iar acest fost coleg al ei i-a scris cine stie dupa cat timp si continua sa fie insistent desi fata i-a zis clar ca nu este interesata pentru ca are un iubit!

| Lidia09 a răspuns (pentru Simpatic):

Păi și ce nu am zis eu ok? Nu contează după cât timp i-a scris, chestia e că o face. Nu des, dar o face și asta o deranjează.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Recomandarea mea ar fi sa ii dea block si daca totusi persoana respectiva cauta alte alternative de comunicare, da, ar putea fi hartuire. Probabil ca si cunostinta ta ii da replici confuze si nu a fost ferma in ideea in care sa nu mai fie deranjata, ceea ce ii alimenteaza dorinta celuilalt sa o caute.

Pentru a gestiona situația, iată câteva pași pe care persoana în cauză i-ar putea lua:

Comunicarea fermă: Este important să fie clar și ferm în comunicare, spunând explicit că nu dorește să mai primească astfel de mesaje.
Documentarea mesajelor: Salvarea tuturor mesajelor pentru a avea dovezi, în cazul în care situația escaladează sau este nevoie de intervenția autorităților.

Take care!

| Răpităînnori a răspuns:

Nu e hărțuire.

| MickeyMouse788 a răspuns:

Block direct, si gata.