| murian a întrebat:

O întrebare întrebătoare, dacă eu împing un motor(scuter) pe drumuri publice fără a avea contactul pornit sau cheia în contact, tot pot face dosar penal? Pentru că practic nu conduc scuterul, îl împing.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu vei avea dosar penal, nu comiti nici o infractiune.
Infractiunea de conducere fara permis este comisa doar daca circuli cu scuterul pe drumurile publice mergand pe acesta.

| murian explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns, aveam o contrazicere cu un prieten și am decis să văd opinia la alți oameni

5 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Daca este abia furat s-ar putea sa ai probleme.

| murian explică (pentru KovacsB):

Scuterul nu este furat, actele sunt pierdute, este deținut de un membrul a familiei mele care a pierdut actele și la dat mie. Este înmatriculat.

| Korkodeln a răspuns:

Nu e infractiune daca nu este pornit (politia poate controla daca motorul/toba sunt fierbinti totusi si daca sunt e bine sa ai un raspuns pregatitwinking si daca nu incurci sau pui in primejdie participanti la trafic (art. 339 CP).

| murian explică (pentru Korkodeln):

Totuși nu poate demonstra că a fost condus pe drumuri publice dacă are toba cladă, faza e că nu am acte la el, dar e înmatriculat