| AvalohAlyn a întrebat:

O sa traim vreodata bine? O sa avem locuri de munca destule si un trai mai decent? Ma refer la omul de rand obisnuit.
Basescu avea urala sa traiti bine si in cei zece ani am trait mizerabil marea parte, a taiat salariile si pensiile.Acum ca Victor Ponta va fi presedinte(nu il sustin dar are cele mai multe sanse sa recunoastem sa fie presedinte de luni) o sa traim mai bine? Credeti ca se va schimba ceva in bine cu noul presedinte si guvern?

Răspuns Câştigător
| tacitacitaci a răspuns:

Nu se va schimba nimic, din simplul motiv ca oamenii, noi romanii(ma refer aici la majoritate) asteptam sa primim totul. Sa ne construiasca altcineva case(din banii lor), sa ni se dea bani fara sa facem nimic, unii au impresia ca doar pentru simplul fapt ca traiesc merita sa fie sustinuti material de cineva.

Daca oamenii nu se schimba, nu se va schimba nimic. Nici cu tara asta, nici cu altceva.

Nu va asteptati sa se schimbe ceva daca voi va complaceti cu ideea ca meritati ceea ce aveti. Tot timpul trebuie sa vreti mai mult si sa munciti pentru asta, nu sa asteptati sa va dea niste politicieni ceva.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cu Ponta, de va fi să câştige, va fi devastator (ceea ce, cel mai probabil, va provoca o revoluţie).

Cu Iohannis avem şanse să ne revenim în timp.

| KodrutZ a răspuns:

Presupunem ca ai fost doar ignorant, asa ca hai sa iti explic cit mai pe scurt.

0. Presedintele poate fi dumnezo' in persoana, ca nu poate sa mareasca/micsoreze salarii sau pensii, asta e treaba guvernului si a parlamentului.
1. Ponta e prim-ministru de vreo 3 ani, asta dupa ce a zis sus si tare la TV ca el nu o sa fie niciodata prim-ministru cu Baselu' presedinte. Una dintre sutele de minciuni pe fata (remember aia cu milionul de locuri de munca?).
2. Guvernul o sa ramina in mare neschimbat. Inca mai sint destule de devalizat.
3. Faptul ca Boc a micsorat pensiile si salariile a fost fiindca efectiv NU SINT BANI pentru atitia impinge-foaia si pensionari. Cind boul de Ponta le-a marit la loc, a produs inflatie si un soc descendent asupra puterii de cumparare.

Acuma ca sa ajung la intrebarile tale... depinde ce intelegi prin "omul de rind". Asistatul social si bugetaru' o sa o duca tot cam asa. De f*&^t o sa ne f*&a pe astia care chiar producem ceva si care avem orice fel de proprietati (masini, imobiliare). Nu o sa fie revolutie daca iese Ponta. Nu INCA. Eu sper ca la un moment dat sa dea drumul BNR-ul valutelor sa zburde si sa ajunga la cursul REAL si sa nu il mai tina fortat jos. La cit de terminata e economia acuma, ar trebui sa fie minim vreo 6 RON/USD si vreo 9 RON/EUR.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, deoarece nu omul poate să aducă pacea pe pămint, ci numai Dumnezeu, nu ponta nu iohannis

| neutrino a răspuns:

Nu, si nici nu au cum sa se schimbe cele mentionate de tine.

| doctorandus a răspuns:

Presedintele nu da bunastare populatiei, nici macar guvernul nu poate face asta. Tot ce pot face ei este sa organizeze cadrul in care functioneaza economia, dar economia are legile ei si nu creste sau scade la comanda politicienilor.

| catalin136 a răspuns:

Va fi dezastru vai de noi romani