NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

"Ora de religie – întrebări și răspunsuri.
În ultimele zile am primit numeroase întrebări de la elevi și părinți privind ora de religie. Mai jos găsiți răspunsurile la cele mai frecvente dintre ele:
Q: Am primit cerere de participare la ora de religie. Ce trebuie să fac cu ea?
A: Dacă ai peste 18 ani și dorești să participi la ora de religie trebuie să completezi cererea și să o returnezi instituției de învățământ la care ești înscris/ă, conform deciziei Curtii Constitutionale a Romaniei 669/2014 (vezi aici). Dacă ești minor/ă părinții trebuie să completeze cererea pentru tine. Dacă nu dorești să participi la aceste cursuri nu trebuie să faci nimic. Decizia CCR a eliminat inscrierea din oficiu la cursurile de religie. Nu trebuie să returnezi cererea.
Q: Cine completează cererea?
A: Elevii în vârstă de peste 18 ani, care doresc să urmeze ora de religie, o pot completa singuri, iar pentru cei minori o vor completa părinții sau reprezentanții legali.
Q: Dirigintele, un profesor sau directorul mi-au spus că toată lumea trebuie să completeze cererea. E adevarat?
A: Doar de cei care doresc să participe la ora de religie trebuie să depună o cerere în acest sens, conform deciziei CCR 669/2014 (vezi aici). Dacă nu completezi cererea, înseamnă automat că nu dorești să faci religie.
Q: Am primit cererea pentru ora de religie și mi s-a zis că dacă nu vreau să particip să scriu NU acolo unde se trece cultul și voi fi trimis la altă oră. Să completez așa sau să nu completez deloc?
A: Această variantă nu este prevăzută în niciun act legislativ deci nu este acceptabilă. Cererea trebuie depusă doar de cei care doresc sa participe la oră, dacă nu vrei nu trebuie să semnezi nimic.
Q: Am primit cererea și mi s-a spus că la religie trebuie să completez Ateu și nu voi face ora. E adevărat, tot trebuie să depun cererea?
A: Nu, nu este adevărat, doar elevii care vor să participe la religie trebuie să depună cererea. În plus, nu este legal ca școala să colecteze informații despre credințele tale religioase (sau lipsa lor) fără acordul tău expres (vezi Legea nr. 677 din 21 noiembrie 2001 pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date, punctul 5 alineatul 1).
Q: Ni s-a spus la școală că dacă nu vrem ora de religie vom face matematică / altă oră. Este adevărat?
A: Ora de religie nu poate fi înlocuită cu o altă oră, pur și simplu tu vei avea o oră în minus față de colegii care fac religie, și o notă mai puțin la medie.
Q: Profesorul de religie / dirigintele / directorul au spus că voi rămâne corigent / repetent sau risc exmatricularea / scăderea notei la purtare dacă nu depun cererea pentru ora de religie. Ce să fac?
A: În nici un caz nu este posibilă penalizarea în vreun fel a elevilor care nu fac ora de religie! Cel sau cei care fac asemenea afirmații comit infracțiunea de constrângerea unei persoane de a participa la serviciile religioase ale unui cult (art.381 din Codul Penal) și riscă dosar penal. Prima măsură este să le explici doar că nu dorești să faci ora și că acesta este dreptul tău legal. Dacă insistă, vă sfătuim să adunați dovezi în favoarea dvs (cereri pre-completate cu datele tale, înregistrări audio, mărturiilor colegilor) și să le atragi atenția persoanelor care te somează că sunt în ilegalitate. Poți să le citezi articolul respectiv din codul penal pentru a le explica de ce infracțiune se fac vinovați când te amenință. Dacă insistența persistă, ne poți contacta pentru a documenta cazul și a lua atitudine pe căi legale.
Q: Cum procedez dacă nu m-am înscris la ora de religie și totuși sunt obligat(ă) să rămân în clasă, pentru că nu am unde să mă duc?
A: Școala trebuie să asigure o variantă, alta decât rămânerea la ora de religie, în cazurile în care această oră nu este prima sau ultima în orar. Cel mai simplu e să stai în biblioteca școlii, sau chiar să asiști la o oră a unei alte clase (fără să fii notat, bineînțeles). Dacă școala nu a sugerat niciuna dintre variante, le poți aduce argumente legale în favoarea ta. Legea 35/2007, Nota nr. 58869/23.09.2013 a MEN, Nota MECT nr. 19.283/2005 și de asemenea art. 381 alin 2 din Noul cod Penal interzice explicit participarea forțată la orele de religie chiar și ca "public captiv"."
Sursa: http://on.fb.me/18tyGDj
Nelămuriri? Completări?

149 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Unde-i lege nu-i tocmeala. Ar trebui sa fie mai fermi atat parintii, cat si copiii. Ce ar fi daca si cu celelalte legi s-ar tocmi oamenii?
Cand cineva nu respecta legea, trebuie reclamat imediat.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Bravooo! Tot respectul!

| RaduTN a răspuns:

Eu am zis DA doar ca-mi mareste media generala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"și o notă mai puțin la medie"... facepalm.

Macar e bine ca primitivii astia au facut "optionala" ora de "doar crestinism". Cine stie, poate cu timpul o sa schimbe si idiotenia cu notele. E si acesta un inceput.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Da, am înţeles că s-a propus eliminarea notelor de la îndoctrinare ortodoxă, dar nu mi-e clar dacă a fost legalizată şi ea sau nu. Presupun că nu şi nu mi-e clar de ce (în afară de a-i momi pe copii cu note de 10, deşi unii rămân şi repetenţi).

Chiar nu văd logica notării unei chestii opţionale, chestii de misticism, chestii de prosteală. E ca şi cum am da note copiilor pentru ora de vrăjitorie.

| Neuronul a răspuns:

Aici nu mai am cuvinte! straight face
Şantajează elevii pentru a nu-şi pierde orele şi se pare că directorii nu au nimic împotrivă.
Ştii. fiecare om îşi merită soarta. Dacă eşti de acord să fii prostit, păi meriţi!
O soluţie (cred eu) ar fi ca în fiecare oraş să aibă loc un meeting cu toţi elevii care se consideră abuzaţi de aceste cereri. Împreună ar putea depune o plângere. Dacă au şi dovezi cum ar fi înregistrări audio/video este şi mai bine.

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Bine ca s-a rezolvat cu ora de religie.
Apropo, nu este bine sa judeci si sa obligi o persoana sa aiba o anumita religie sau sa renunte la ea.
Valabil atat pentru crestini, cat si pentru atei.

| DomnishoaraTPU a răspuns:

La scoala unde invat ne-a tuturor cererea sa o completeze parintii (suntem minori), iar cine nu doreste sa o urmeze sa o trimita necompletata.Totusi am o nelamurire, o sa ne mai ofere cereri?! Pana-n ce an e valabila? De ce nu e nevoie sa notam "NU" daca nu vrem sa urmam ora? (Aici ma refer la copii care le aduc parintilor cererea acasa, ca-n cazul meu).
Iar legat de abuzuri...
Mie nu mi s-a intamplat niciodata.
Profesoara noastra de religie este foarte buna si nu obliga pe nimeni sa participe.
Cred ca sunt o norocoasa.
big grin

| NOname explică (pentru DomnishoaraTPU):

Da, în această privinţă probabil eşti o norocoasă, o raritate mare, în orice caz.

- O să primiţi cereri de completat şi la anul.

- Nu e nevoie să se completeze (cu "nu" sau ce o fi) cererea de către cei care nu doresc ca copiii lor să participe la orele de îndoctrinare ortodoxă, pentru că s-a schimbat sistemul de înscriere. Nu se mai subînţelege că toţi au dat acordul tacit şi doar cei care vin cu cererea de tip "nu" refuză îndoctrinarea, ci invers, aşa cum este şi normal, DOAR cei care vor să li se îndoctrineze copiii sunt nevoiţi să completeze chestii şi să le depună.
Dacă nu ceri nimic, înseamnă automat nu vrei nimic (mă rog, în ceea ce priveşte religie).

| theodorafemme2001 a răspuns:

Nicio nelamurire.

| KraddyQ a răspuns:

Religia e o prostie, slava domnului ca sunt ateu

| DeCeMaiContează a răspuns (pentru KraddyQ):

Aaaa,pardon,cine ti-a dat viata? cine ti-a dat o casa? cine ti-a dat o familie? Exact, Dumnezeu! Ma intreb cum ar fi fost viata ta fara Dumnezeu!

| Laura202 a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Viata mi-a dat evolutia maimutei, casa mi-a dat banii pe care i-am muncit cu truda, iar familie mi-a dat parintii mei, iar viata mea fara "Dumnezeu" este perfecta!

| Wehrmacht a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Nu ma lasa TPU sa pun niste poze aici asa ca scrie tu pe google "Syria", la care mai adauga si copiii nascuti cu boli grave.

| KraddyQ a răspuns (pentru Laura202):

True, True!

| AnniaAKN a răspuns (pentru Laura202):

Iar pe maimuță cine a creat-o?

| KraddyQ a răspuns (pentru AnniaAKN):

Eu cred ca ar trebui sa te uiti la cateva documentare, in bibile nu spune nimic despre dinozauri si uite ca au existat. Si daca dumnezeu e asa a tot puternic de ce mor oameni nevinovati cu zecile din cauza unor bolnavi mintal denumiti "teroristi" + multe alte cauze? Si acele semne pe care le vezi, maica domnului pe un copac etc, ce-o fi zis sfintii "hai sa ne aratam lumii, dar cum o sa o facem, imi arat fata pe o felie de paine!" Interesant nu, cum sunteti manipulati si prostiti ca oile

| AnniaAKN a răspuns (pentru KraddyQ):

Acele semne sunt total nedevărate, documentare convingătoare nu cred că există, fiecare îsi spune propria lui părere cu argumente diferite.Cât despre acei teroriști, n-au nici o legătură cu Dumnezeu.Nu poate să vină cineva să facă ordine, iar pe cei care fac rău să-i tină legați intr-o parte iar pe ăștia buni în altă parte, asta nu ar mai fi libertate.Tot ce se intâmpla se datorează noua, noi facem acele lucruri nu Dumnezeu.El nu ne controleză.În loc să incercăm să facem ceva, dam vina pe Dumnezeu pentru tot ce se întamplă. Dacă se strică masina, Dumnezeu e devină. Asta e specific noua.

| untu a răspuns (pentru KraddyQ):

Religia ortodoxa nu este o prostie,va spun eu! Dumnezeul-Tatal este tatal nostru ceresc,Maica Domnului este mama noastra cereasca,iar Domnul nostru Iisus Hristos este fratele nostru cel Mare! Deci Dumnezeu exista si este viu,sint foarte multe dovezi si minuni pe lumea aceasta! Credinta ortodoxa este foarte interesanta, sa faci fapte bune fata de cei saraci, de cei necajiti, de cei bolnavi, de cei orfani si vom ajuta cu ce putem! Deci sa ascultam poruncile lui Dumnezeu si sa mergem la biserica pentru a putea avea o viata curata si fericita, nu este manipulare a maselor populare dupa cum spune unii necredinciosi!

| KraddyQ a răspuns (pentru untu):

Daca erai nascut in china, acum erai budis, apoi te bateai cu pumnu in piept ca religia ta e cea adevarata si toate cele. Corect?

| KodrutZ a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Parintii, pentru majoritatea. Daca tu esti facut de sfintul cremvusti si o fecioara din stele, sa fii sanatos.

| TheMiningSheep a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Sunt singurul din clasa mea care a renuntat la religie. Restul au ramas pentru ca sunt de la tara sau pentru ca vor media marita cu 0. 00001% -.- They are so dumb...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru KraddyQ):

''slava domnului ca sunt ateu''

asta-i de pus in rama rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru KraddyQ):

Un raspuns mai penibil nu cred ca as fi putut gasi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Mda, dar ce sa mai zicem de voturi? Amuzant, folositor si, cel mai tare, inteligent.

| suntserios a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Rad eu de raspunsul tau, dar imi vine sa plang cand aud fraze din astea. Maica ta ti a dat viata, parintii ti au dat o casa nu un personaj imaginar din ceruri. Pricepi? venereaza ti mama si tatal ca ei sunt responsabili pentru existenta ta

| untu a răspuns (pentru KraddyQ):

Nu! Daca m-as fi nascut crestin ortodox in China asta se datoreaza parintilor mei, bunicilor mei si nasilor mei care m-au botezat in religia ortodoxa ca e cea mai buna religie dintre toate celalalte! Nu uita ca si in China sint crestini ortodocsi, am vazut ca au icoana pictata a Maicii Domnului cu pruncul Hristos!

| KraddyQ a răspuns (pentru anonim_4396):

Problem?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KraddyQ):

Niciuna.Tineam doar sa te informez.

Răspuns utilizator avertizat
| Kisulia1999 a răspuns (pentru KraddyQ):

Slava domnului ca sunt ateu
sa fim seriosi acesta e raspuns?
In primul rind iti bati joc de Dumnezeu,daca nu cunosti nimic de Biblie,sfinti, Maica Domnului si Domnul Nostru Iisus Hristos, atunci nu vorbi prostii.
Cine a spus ca dinozaurii au existat? niste schelete nu dovedeste nimic.
Iar oamenii mor pentru ca asa da Dumnezeu.
Oamenii s-au nascut nu pentru a se trai in cele mai bune conditii s-au nascut pentru a se mintui... Daca tu nu crezi in aceste atunci la ce te astepti cind va fi a doua venire a Domnului Nostru Iisus Hristos? Cind oamenii vor fi judecati dupa fapte, ce crezi ca vei merege bucuros in Rai, nici nu vei apuca sa vezi aceste frumusete findca vei merge in Iad in cele mai strasnice chinuri pe vecie.
Gindeste omule ce faci acum cit mai avem timp ca uite vine Antihrisu in lume cel ce va face minuni false in el vei crede? Deaceea nu mai spune ca Religia este o prostie si ai grija de sufletul tau.

| NOname explică (pentru Kisulia1999):

laughing E greu cu sarcasmul, nu? De fapt, din câte văd, cu gânditul în general.

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru Laura202):

Si pe maimuta cine a creat-o?
Noroiul? Explica-mi, ca nu inteleg.

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Se declara "ateu destept", si "religia e o prostie".Dar "il slaveste pe domnul".
Daca ar fi avut putin cap, n-ar fi raspuns asa.
Bravo de observatie.
LOL big grin

| NOname explică (pentru DomnishoaraTPU):

Ironia vă e străină?

E o glumă veche.
http://bit.ly/1BVR701
http://mioritice.libertatea.ro/banc/43687/

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Zice ca-i ateu dar "Slaveste pe Domnul".
Nu stie sa vorbeasca si isi mai bate si joc de religie.
Buna observatie. Mai bine nu ne punem cu ciudatii.

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru KraddyQ):

De ce sa fie o prostie?!
Eu nu te judec ca esti ateu, nu te-am facut prost, nici tantalau sau altcumva asa ca nici tu nu vorbi urat de cei credinciosi.
Si ce-i aia "slava domnului ca sunt ateu"?!
Daca o fii banc, specifica.
Daca nu, inseamna ca nu stii sa vorbesti coerent.
Suntem stat democrat! Cine crede, sa creada, cine nu crede, sa nu creada.

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru NOname):

Deci e banc.
Nu stiam.
Eu abia am auzit de el.

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru Kisulia1999):

Bravo!
Bun raspuns.
Din nefericire, putin tin cont si iti dau dreptate pe site desi e un raspuns de funda, parerea mea.

| NOname explică (pentru DomnishoaraTPU):

Ce chestie, cum de nu s-au gândit să anunţe când urmează să spună o glumă? Nişte incompetenţi discriminanţi! Cum îşi permit să glumească doar pentru cei cu simţul umorului? Pe rug cu ei!

| KraddyQ a răspuns (pentru DomnishoaraTPU):

De ce esti atat de revoltata?

| Sfetnicul a răspuns:

Înscrieți-vă copiii la ora de religie! Vă vor mulțumi mai târziu! Dacă îi opriți, veți simți consecințele mai târziu!

| suntserios a răspuns (pentru Sfetnicul):

Ce consecinte? ca NU vor fi indobitociti, ca nor gandi logic, ca nu vor mai auzi chestii gen profesoara aia care a bagat spaima in copii care vor ajunge in iad daca nu fac cruce cand trec pe langa biserica?

| AlexanderHamilton a răspuns:

Mdah,eu desii sunt impotriva religiei crestine din Romania(din cauza faptului ca ne-o inteasa pe gat)a trebuit sa spun DA ca merg la ora de religie pentru ca media mea de pe primul semestru sa nu fie amanata -_- ce enervant.

| KodrutZ a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

Say whaaaaaaaaaaaaaat?

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru KodrutZ):

Dunno bruh.

| KodrutZ a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

Pai cum adica sa nu iti amine media? Ce satana e asta?

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai,eu ma refer la media de pe primul semestru de la religie, care m-a ajutat foarte mult sa completez media generala, iar daca nu mai faceam in semastrul 2, acea medie se amana(cel putin asa a zis dirigul)

| KodrutZ a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

Mdah, si tu te-ai luat dupa el? Conteaza mai mult un rahat de medie sau respectul fata de propria persoana?

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai sincer, ai si tu dreptate, da' faza era ca o duceam cam foarte, foarte rau cu media generala laughing ca daca era de altceva, crede-ma nu mai faceam de mult.

| KodrutZ a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

Jeez. Vezi daca nu crezi in doamne-doamne? Ti-a plesnit una peste bot la media generala! tongue

| ProudArriane a răspuns:

Mie mi-au varat cererea sub nas si mi-au spus ca trebuie neaparat completata. Am spus acasa. Parintii mei nu au fost si nu sunt de acord cu asa ceva, mi-au spus sa nu o completez deoarece ei nu vor sa o semneze. Mi-au spus ca nu conteaza ce religie esti sau in ce crezi atata timp cat sti sa te comporti intr-o societate si ai toate cunostintele necesare pentru a intra in aceasta. Dar, profa de Religie a inceput sa planga la ora, spunand ca are doi copii si ca e disperata. A spus ca trebuie neaparat completata cererea si ca cei care au dat o asemenea lege sunt oameni rai, fara de credinta in Dumnezeu. A spus ca o sa se roage sa fie pedepsiti, deoarece Dumnezeu nu doarme. Saracii n-au nicio vina, doar au gandit logic. Am facut o greseala si nu am gandit cu creierul, ci cu sentimentul de compasiune. Mi-a fost mila de ea -oarecum- am zis ca mai e putin si se termina gimnaziul, mai pot sa mai indur cateva ore. Daca nu as fi completat cererea, colegii ar fi spus ca sunt Satanista sau Ateista, ceea ce nu ar fi fost real. Oricum unii dintre ei cred ca as face parte dintr-o astfel de religie, deoarece eu ascult muzica Rock, iar ei manele. Sunt barfita. Nu ar fi trebuit sa completez cererea, acum regret. Nu are niciun sens, m-am lasat fraierita. Nici macar nu cred in Dumnezeul teologiei, insa nu asta conteaza. Scoala ar trebui sa ne pregateasca mental pentru societate, pentru a ne descurca in viitoarele noaste actiuni... nu moral, nu spiritual, asta facem noi, acasa, cu familia, este un lucru strict personal credinta fiecaruia. Nu imi impune nimeni sa asist la o ora care preda o alta religie decat cea din care fac eu parte, e ilogic. Nu religia ar trebui sa conteze, ci oamenii. Mai multa intelegere, fara prejudecati, nu ar strica asa ceva. Nu ne leaga nimeni de Crestinism si nici nu ar trebui daca nu dorim.
Multumesc ca ai postat aceste lucruri. Nu stiam ca nu e obligatorie completarea cererii, niciun cadru didactic nu m-a informat, au spus doar ca trebuie sa o aducem neaparat pana a doua zi, iar cei care nu o aduceau in ziua respectiva erau urmariti prin clasa si pe hol de catre profa de Religie. Inca o data multumesc mult de postare, la anul nu o sa mai fac aceeasi greseala!

| NOname explică (pentru ProudArriane):

Îmi pare foarte rău că tu şi mulţi alţii sunteţi supuşi la acest chin absurd, inutil şi sadic: umiliţi, minţiţi, ameninţaţi, şantajaţi sentimental...
Este foarte nedrept.

Până în 6 martie ar trebui să poţi anula cererea, pe care au smuls-o din voi forţat.
Ia-ţi părinţii şi mergeţi împreună la şcoală, nu o lăsaţi aşa!
Iar cei care v-au minţit şi vă şantajează pot răspunde în faţa legii, căci o încalcă şi grav. Amintiţi-le acest lucru, dacă nu se potolesc...şi înregistraţi-i, filmaţi-i, ca să aveţi şi dovezi! Succes!

| KodrutZ a răspuns (pentru ProudArriane):

Nu conteaza. Si acum ar trebui inregistrata jita aia. Sint locuri de munca destule daca chiar vrei sa muncesti. Vaca nenorocita, cum terorizeaza copii.

| NOname explică (pentru ProudArriane):

Şantajul sentimental şi presiunile continuă şi prin mass-media, unde preudo-vedetele fac campania publicitară BOR-ului, îndoctrinării, credinţei oarbe şi non-gândirii...

https://www.facebook.com/......0139544312

Cât poate fi de penibil şi Connecterul deconectat de realitate...
Ce face spălarea de creiere din om...

| NOname explică (pentru ProudArriane):

"Ai depus cerere pentru Religie dar acum vrei să te retragi? Nimic mai simplu...

Te poți retrage și singur dacă ai peste 14 ani!

Ministrul Învățământului a declarat la Europa FM că doar jumătate din totalul de elevi au depus cereri pentru Religie de tip confesional. Se vede că "majoritatea ortodoxă" e cu mult mai mică. Printre ei te numeri și tu? Iar acum, după ce ai vorbit cu colegii și cu pritenii ți-ai dat seama că ai făcut o greșeală? Completezi următoarea cerere și o depui, până pe 6 martie 2015, la secretariatul școlii, cu număr de înregistrare. Dacă ai sub 14 ani cererea trebuie să fie semnată de părintele tău. Iat-o mai jos:..."

http://on.fb.me/1wUL30n

"Nu este necesară nici un fel de motivare suplimentară: că nu am înțeles, că m-am păcălit, că m-ați păcălit, că m-a înscris tata sau mama fără ca eu să vreau etc."

http://www.tpu.ro/......-peste-14/

| LarissaPetrov a răspuns:

Profesorul de religie ne-a spus ca o sa completam cererea doar pentru semestrul al doilea din acest an, iar la anul vom completa alta este adevarat?

| NOname explică (pentru LarissaPetrov):

Da, Larissa, începând cu al doilea semestru al acestui an şcolar, până legile nu se vor schimba iar (sper spre şi mai bine), toţi cei care vor dori (singuri sau prin părinţi) să participe la orele de îndoctrinare ortodoxă, vor trebui să completeze o cerere la începutul fiecărui an şcolar sau posibil chiar semestru.